Perşembe, Mart 30, 2023

Starlink Nedir? Starlink Uyduları Nedir?

Starlink Nedir ?

Starlink, küresel internet kapsamı sağlamayı amaçlayan bir uydu takımyıldızı sistemidir. Bu sistem, internet bağlantısının güvenilir olmadığı veya hiç olmadığı alanlar için idealdir. Küresel bir geniş bant ağı oluşturmaya yönelik bir SpaceX girişimi olan Starlink, yüksek hızlı internet hizmetleri sağlamak için alçak Dünya yörüngesindeki uydulardan oluşan bir takımyıldız kullanır. SpaceX ise Elon Musk’ın 2002’de kurduğu özel bir roket ve uzay aracı şirketidir.

Starlink Nasıl Çalışır ?

Starlink, onlarca yıldır var olan bir uydu internet hizmeti teknolojisi üzerinde çalışır. İnternet verilerini iletmek için fiber optik gibi kablo teknolojisini kullanmak yerine, bir uydu sistemi uzaydaki radyo sinyallerini kullanır. Yer istasyonları, yörüngelerdeki uydulara sinyaller yayınlar ve bu uydular da verileri Dünya’daki Starlink kullanıcılarına geri iletir.

Ancak, Starlink uzay yarışındaki tek yarışmacı değil OneWeb, HughesNet, Viasat ve Amazon dahil olmak üzere birkaç rakibi var. HughesNet, 1996’dan beri Dünya’nın 22.000 mil yukarısından sinyal kapsamı sağlıyor, ancak Starlink biraz farklı bir yaklaşım izliyor ve aşağıdaki iyileştirmeleri sunuyor:

  • Birkaç büyük uydu kullanmak yerine, Starlink binlerce küçük uydu kullanır.
  • Starlink, gezegeni yüzey seviyesinden sadece 300 mil yukarıda çevreleyen LEO uydularını kullanır. Bu kısaltılmış yerdurağan yörünge, internet hızlarını artırır ve gecikme düzeylerini azaltır.
  • En yeni Starlink uyduları, sinyalleri uydular arasında iletmek için lazer iletişim öğelerine sahiptir ve bu da birden çok yer istasyonuna bağımlılığı azaltır.
  • SpaceX, yakın gelecekte 40.000’e kadar uydu fırlatmayı ve daha az hizmet kesintisi ile küresel ve uzak uydu kapsama alanı sağlamayı hedefliyor.
  • Starlink, Starlink uydularını fırlatmanın yanı sıra düzenli ortak fırlatmalar da yürüten SpaceX’in bir parçası olma avantajına sahiptir. Diğer uydu internet sağlayıcıları, yüksek maliyet nedeniyle düzenli uydu lansmanları planlayamayabilir.
Starlink Nedir ? , Starlink Uyduları Nedir ?
Official SpaceX Photos, CC0, via Wikimedia Commons

Starlink’in İnternet Hızı Ne Kadar?

Starlink, bir dizi küçük uydu aracılığıyla saniyede 150 Megabit’e (Mbps) kadar internet hızı ve sınırsız yüksek hızlı veri sunar. SpaceX, önümüzdeki aylarda bu oranı ikiye katlamayı planlıyor.

Yapılan bir hız testine göre Starlink, en yüksek medya indirme hızını 2022’nin ilk çeyreğinde Litvanya’da 160 Mbps ile kaydetti. Starlink ayrıca ABD’de 91 Mbps, Kanada’da 97 Mbps ve Avustralya’da 124 Mbps hızında çalıştı. Meksika’daki Starlink, ortalama 105,91 Mbps indirme hızıyla Kuzey Amerika’daki en hızlı uydu internetiydi.

Starlink internet Fiyatları Ne ?

Starlink üç farklı tür internet paketi sunar. Bunlar ;

Starlink İnternet

Bu paket konut kullanımına yöneliktir ve aylık 110 Dolar artı donanım için bir kerelik 599 Dolar ücrete tabidir.

Starlink İş

İş paketi, konut teklifine göre iki kat daha fazla anten kapasitesinin yanı sıra daha yüksek internet hızı sağlar. Fiyatı ise bir kerelik 2.500 dolar ekipman ücreti ile aylık 500 dolar.

Starlink RV

ABD Federal İletişim Komisyonu Haziran 2022’de, SpaceX’e Starlink’i eğlence araçları, havayolları, gemiler ve kamyonlar dahil hareketli araçlarla kullanma yetkisi verdi. Böylece, yoldaki insanlar artık ayda 135 dolar artı donanım için 599 dolar ödeyerek Starlink RV hizmetine erişebiliyor.

Starlink Uyduları Nedir ?
Botnet Sky, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons
Aşk
0
Aşk
Güzel
0
Güzel
HAHAHA
0
HAHAHA
Sinirli
0
Sinirli
Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen İsminizi Buraya Girin

Benzer İçerikler!

En Son Yorumlar