Perşembe, Mart 30, 2023

Olimpiyat Oyunları’nın Geçmişe Dair 8 Men Edilmesi!

1.Dünya Savaşı’ndan Sorumlu Ülkeler

1.Dünya savaşı ve olimpiyatlar
Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Birinci Dünya Savaşı’nın yıkımından sonra, Belçika’nın Antwerp kentinde düzenlenen 1920 Yaz Olimpiyatları’nda yarışan ülkeler, kanlı küresel çatışmayı ateşlemekten sorumlu olanları davet etmeye pek istekli olmadılar. Almanya, Avusturya, Macaristan, Bulgaristan ve Osmanlı İmparatorluğu 1.Dünya Savaşı’ndan sorumlu oldukları düşünüldüğü için 1920 Olimpiyatları’ndan men edildiler.

Almanya ve Japonya

National Media Museum from UK, No restrictions, via Wikimedia Commons

1948 Olimpiyatları, II. Dünya Savaşı nedeniyle on iki yıl sonra yapılacak ilk Olimpiyatlardı. 1920’de yaşanan men edilme gibi bu sefer de Almanya ve Japonya II. Dünya Savaşı’nın kışkırtıcıları olarak görüldü ve yarışmalardan men edildi.

Güney Afrika

Güney afrika neden olimpiyatlardan men edildi ?
Flag design by Frederick Brownell, image by Wikimedia Commons users, Public domain, via Wikimedia Commons

Bir ülkenin Olimpiyatlardan men edilmesinin en üretken örneklerinden biri şüphesiz Güney Afrika’dır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, ırkçılık sistemi olan Apartheid’ı kınarken, Güney Afrika’yı bir düzineden fazla kez Olimpiyatlar’dan yasakladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada

1980 Moskova Olimpiyatları
Valentin Fedorovich Botenkov / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Organizasyon Komitesi tarafından Olimpiyat Oyunları’ndan men edilmemesine rağmen Sovyetler Birliği’nin Afganistan’ı işgal etmesini boykot ettiler ve Moskova Yaz Olimpiyatları’na katılmadılar.

Sovyetler Birliği ve Doğu Almanya

1984 Los Angeles Olimpiyatları
Members of the US Olympics Team wave to spectators as they march into the LA Coliseum during the opening ceremonies for the 1984 Summer Olympics.

1980 Moskova Oyunlarının ABD ve Kanada tarafından boykot edilmesine doğrudan tepki olarak, Sovyetler Birliği ve Doğu Almanya liderliğindeki on dört Doğu Bloku ülkesi protesto amacıyla Los Angeles Oyunlarından çekildi.

Afganistan

2000 Yaz Olimpiyatları
Bub’s, Public domain, via Wikimedia Commons

Afganistan, Taliban’ın baskıcı yönetimi nedeniyle 2000 Yaz Olimpiyatları’ndan men edildi.

Hindistan

Hindistan neden 2014 olimpiyatlarından men edildi ?
Greatthinker2310, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Uluslararası Olimpiyat Komitesi , Hindistan Olimpiyat Komitesi’nin başkanlık seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı nedeniyle 2014 Soçi Olimpiyatları’ndan Hindistan’ı men etti.

Rusya

Rusya’nın Olimpiyat Oyunları’ndan 4 yıl men edilmesinin sebebi, Rus devlet görevlilerinin sporcularına yasa dışı performans artırıcı ilaçlar yani doping verirken yakalanmasıdır. O zamandan beri hemen hemen her büyük spor müsabakası dopingle mücadele yasasını ihlal ettiği için Rusya Federasyonu’nun katılımını yasakladı. Ulusal Olimpiyat Komitesi, Rusya’nın rekor kıran 43 Olimpiyat madalyasını elinden aldı ve ülkenin yarışmasını yasakladı.

Aşk
0
Aşk
Güzel
0
Güzel
HAHAHA
0
HAHAHA
Sinirli
0
Sinirli
Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen İsminizi Buraya Girin

Benzer İçerikler!

En Son Yorumlar