1. Anasayfa
 2. Tarih

Kral Tutankhamun Hakkında Bilinmeyen 11 Gerçek!

Kral Tutankhamun Hakkında Bilinmeyen 11 Gerçek!
0

MÖ 1343 civarında doğan Tutankhamun, Eski Mısır İmparatorluğu’na krallık eden en genç hükümdar olarak tarihe geçti. Ancak bu onun tek şöhret kaynağı değildi. 1922’de Tutankhamun’un mezarının keşfi, tüm Mısır arkeolojisindeki en önemli anlardan biri olmaya devam ediyor. Kafa karıştırıcı soyundan, popüler kültür üzerindeki etkisine kadar, Kral Tutankhamun hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Tutankhamun’un Ebeveynleri Akrabaydı

Kraliyet ailelerinde “saf” bir soy sağlamaya çalışmak alışılmadık bir şey değildi. 2010 civarında, Kral Tutankamon ve akrabalarının mumyalarından alınan DNA analizi, Firavun Tutankhamun’un ebeveynlerinin kardeş olduğunu ortaya çıkardı, ancak bu keşif o zamandan beri tartışılıyor.

Tutankhamun’un babasının Akhenaton olduğu belirlendi, ancak annesinin kimliği bilinmiyor.

Tutankhamun Akraba Evliliği Yaptı !

Tutankhamun ve Ankhesenamun
Ankhesenamun Kimdir
Tutankhamun ve karısı
Tutankhamun Ailesi
AnnekeBart, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Kral Tutankamon, Akhenaten ve Nefertiti’nin kızı olan Ankhesenamun ile evlendi. Bu, onu Tutankhamun’un üvey kız kardeşi ya da Nefertiti’nin Tutankhamun’un annesi olduğu teorisi doğruysa öz kız kardeşi yapar.

Tutankhamun’un eşinden iki kız çocuğu oldu, ancak ne yazık ki her iki çocuk da ölü doğdu. Çocukların vücutları mumyalandı ve sonunda Kral Tut‘un mezarına onunla birlikte gömüldü.

Tutankhamun 9 Yaşında Tahta Çıktı!

Tutankhamun kaç yaşında tahta çıktı
Tutankhamun kaç yaşında öldü
Tutankamon maskesi
Tutankhamun altın maske
Roland Unger, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Firavun III.Amenhotep‘in torunu ve Firavun Akhenaton‘un oğlu olarak, Tutankhamun, 9 yaşında Mısır Kralı olarak tahta çıktı ve ölümüne kadar hüküm sürdü. (Yaklaşık 10 sene)

Kral Tutankamon Babasının Dini Reformlarını Geri Aldı

Kral Tutankhamun’un halkı etkilemek için fazla bir şey yapmasına gerek yoktu. Tutankhamun’un babası Akhenaton feci bir hükümdardı.

Akhenaton, dini tek tanrıya, güneş tanrısı Aten‘e tapınmaya odaklayacak şekilde değiştirdi ve bu da Akhenaton’u bir kafir olarak damgalamalarına sebep oldu. Akhenaton ayrıca kutsal başkenti Thebes’ten Amarna’ya taşıdı.

Tutankhamun firavun olduğunda babasının değişikliklerini geri aldı ve Thebes’i bir kez daha dini merkez ilan etti. Bu, kısa hükümdarlığı sırasında halkın güvenini kazanmasına yardımcı oldu.

Tutankhamun Kendi Adını Değiştirdi

tutankhamun'un maskesi
Steve Evans, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Kral Tutankamon, yaşamı boyunca birçok isimle anıldı. “Aten’in yaşayan görüntüsü” anlamına gelen Tutankhaten adıyla doğdu. Firavun olduktan sonra adını Tutankhamun “Amun’un yaşayan sureti” olarak değiştirdi. Bu değişiklik, Tut’un, babasının tanrı Aten lehine ihmal ettiği tanrı Amun‘a olan bağlılığının bir yansımasıydı.

Tutankhamun’un Sağlık Sorunları Vardı

Tutankhamun ölümü
Tutankhamun neden öldü
Ancient egyptian artist, Public domain, via Wikimedia Commons

Tutankhamun, onu sakat bırakan ciddi bir kemik hastalığına sahipti. Bu da hareket etmesini zorlaştırıyordu. Antik sanatta, okçuluk gibi fiziksel faaliyetlerde bulunurken düzenli olarak otururken tasvir edilirken, diğer firavunlar benzer senaryolarda her zaman ayakta gösterilmiştir. Tutankamon’un ebeveynlerinin akraba olması, Tut’un fiziksel sorunlarla doğmasına sebep olmuş olabilir. Mumyasının taramaları, sol bacağının kırıldığını ve enfekte olduğunu gösterdi, bu onun zamansız ölümüne katkıda bulunmuş olabilir.

Uzmanlar Kral Tutankhamun’un Suikaste Kurban Gittiğinden Şüphelendiler!

tutankhamun mezarı
tutankhamun'un mezarı
tutankamon mezarı açılışı
Tutankhamun neden öldü
Exclusive to The Times, Public domain, via Wikimedia Commons

Kral Tut‘un mumyasının kafatasında bir delik ile bulunması bazı insanları genç firavunun kafasına bir darbe alarak öldüğüne inandırdı. Bu teori uzmanlar tarafından geniş çapta çürütüldü. Artık deliğin ya Tutankhamun mumyalanırken mumyalayıcılar tarafından konulduğundan ya da arkeologlar Tutankhamun’un altın maskesini ilk kez çıkarırken açıldığından şüpheleniliyor. Bacağındaki enfeksiyonun ölüm sebebi olması çok daha muhtemel.

Tutankhamun’un Halefleri Onu Tarihten Silmeye Çalıştı

Kral Tut, yaşamı boyunca babasının sevilmeyen reformlarını tersine çevirmek için çok şey yapsa da, hiç kimse Kral Tutankhamun’un mirasını uzun vadede korumak için bir şey yapmadı. Ardılları, Tutankhamun’u ve Tutankhamun’un karısı Ankhesenamun’u tarihten silmek için ellerinden geleni yaptılar.

Tutankamon firavunlara yönelik bir mezara değil, özel vatandaşlar için ayrılmış küçük bir mezara hızlıca gömüldü. Mezarı yolun dışında olduğu için, 1922’de yeniden keşfedilene kadar yüzyıllarca dokunulmadan kaldı. Şimdi Kral Tutankhamun, tüm zamanların en ünlü Mısır firavunu.

Tutankhamun’un Mezarı İki Kez Soyuldu

tutankamon mezarı kim buldu
tutankhamun mezarını kim buldu
tutankhamunun mezarı soyuldu mu
Harry Burton (1879-1940), Public domain, via Wikimedia Commons

Tutankhamun’un mezarı 1922’de Howard Carter tarafından keşfedilmeden önce mezar hırsızları tarafından ziyaret edilmişti. İlk izinsiz giriş, Tutankhamun toprağa verildikten kısa bir süre sonra gerçekleşti. İlk olayın ardından, ikinci bir davetsiz misafir grubunun tünel açması uzun sürmedi. Carter, Tutankhamun’un mezarını darmadağın halde buldu.

Tutankamon’un Lanetinin Ortaya Çıkışı

Firavun Tutankhamun’un mezarı, keşfedildiğinden beri birçok efsaneye ilham kaynağı oldu. Mezarla ilişkili birçok kişi daha sonra talihsizlikle karşılaştığından, Tutankhamun’un laneti hakkında hikayeler yayıldı.

Bu lanetin kurbanlarından bazıları arasında, 1923’te mezarı ziyaret ettikten sonra hastalanan bir finansör olan George Jay Gould ve kazıyı finanse ettikten sonra kan zehirlenmesinden ölen George Herbert yer alıyor. Bu lanet, bir düzineden fazla ölümden sorumlu tutuldu.

Tutankhamun Göktaşından Yapılmış Bir Hançerle Gömüldü !

Tutankhamun’un mezarı, göktaşından oyulmuş bir hançer de dahil birçok olağanüstü nesne içeriyordu. Bıçaktaki demir yüzde 10.8 nikel ve yüzde .58 kobalt içeriyordu. Bu kadar yüksek bir nikel yüzdesi, demirin Dünya’dan değil, bir göktaşından geldiğini gösteriyordu.

tutankhamun hançeri
tutankamon hançeri
tutankamon'un hançeri
tutankhamun hançeri neyden yapıldı
firavun tutankamon hançeri
Olaf Tausch, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir