1. Anasayfa
 2. Tarih

Kral Tutankamon’un Mezarından Çıkanların Listesi!

Kral Tutankamon’un Mezarından Çıkanların Listesi!
tutankhamun mezarı tutankhamun'un mezarı tutankamon'un mezarından çıkanlar firavun tutankamon mezarı kral tutankamon mezarı tutankamon'un mezarı tutankamon mezar odası
0

4 Kasım 1922’de Krallar Vadisi’nde arkeologlar tarafından keşfedilen Tutankhamun’un mezarı hazinelerle dolu bir şekilde bulundu. Bu eserlerden bazıları yaygın olarak biliniyor. Ancak Kral Tutankamon‘un ne giyeceğini seçmesine yardımcı olabilecek bir manken gibi şeyler diğerlerinden daha az ünlüdür ancak bize Kral Tutankhamun‘un hayatı hakkında bilgi verir.

Kral Tutankhamun’un Maskesi

Kral Tutankhamun Maskesi
tutankamon'un maskesi
tutankamon un maskesi
tutankhamun altın maske
tutankamon altın maske
tutankamon maskesi
Steve Evans, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Tutankhamun’un altın maskesi muhtemelen mezarında bulunan en ünlü eserdir. Tutankamon‘un yüzüne yerleştirilen 53 santimetre uzunluğundaki altın maske, 10 kilogram ağırlığında.

Altın ve Demir Hançerler

tutankamon hançeri
tutankhamun hançeri
Tutankamon hançeri neden yapıldı
tutankamon'un hançeri neyden yapıldı
Tutankamon hançeri neyden yapılmıştır
Gary Todd, CC0, via Wikimedia Commons

Tutankhamun, biri demir, diğeri altın olmak üzere iki hançerle gömüldü. Araştırmacılar, demir hançerde kullanılan demirin bu dünyanın dışından olduğunu, bir göktaşından yapıldığını ve hançerin kaya kristalinden yapılmış bir kulpu ve üzerine karmaşık desenler oyulmuş altın bir sapı olduğunu yazdı.

Masa Oyunları

senet masa oyunu
tutamkamon'un mezarından çıkan şeyler
ddenisen (D. Denisenkov), CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Firavun Tutankamon‘un mezarında en az dört masa oyunu vardı. Mezarda bulunan bazı tahtalar ve oyun taşları fildişinden yapılmıştır ve tahtalar “yirmilik oyun” ve “senet” için tasarlanmış görünmektedir.

Giysi Mankeni

tutankhamun giysi mankeni
tutankamon giysi mankeni
Harry Burton (illustrator & photographer), Public domain, via Wikimedia Commons

Tutankhamun’un mezarındaki az bilinen hazinelerden biri, kralın gardırobunu ve mücevherlerini seçmeye ve ayarlamaya yardımcı olan bir mankendir. Bir eğitim kuruluşu olan Ancient Egypt Alive’ın kurucusu ve yöneticisi Laura Ranieri Roy, “Firavun Tutankhamun, hem hayatı hem de ölümden sonraki yaşamı için büyük bir gardıroba sahip çok şık bir firavundu” dedi.

Altın Sandaletler

tutankamon'un altın sandaletleri
tutankhamun'un altın sandaletleri
altın sandaletler
© Traumrune / Wikimedia Commons

Tutankamon’un mumyası altın sandaletler giymiş olarak bulundu. Eski Mısır Ayakkabı Projesi direktörü Andre Veldmeijer, Tutankhamun’un hayattayken muhtemelen bu sandaletleri giymediğini söyledi. Bu sandaletler muhtemelen cenazesi için özel olarak yapılmıştı.

Tutankamon’un Tabutu

Tutankamon Tabutu
A. Parrot, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Kral Tutankhamun, iç içe geçmiş üç tabutun içinde toprağa verildi. Bu birleşik tabut yaklaşık 1,25 ton ağırlığında. Üç tabut da Tutankhamun‘u uzun sakallı gösteriyor.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı üçüncü yani en içteki tabutun som altından yapıldığını ve ketene sarılı olarak bulunduğunu belirtiyor. Firavun Tutankhamun, üzerindeki diğer eşyaların yanı sıra altın maskesiyle bu en içteki tabutun içine gömüldü.

Tutankhamun’un Tahtı

Tutankhamun'un Tahtı
tutankamon tahtı
Carsten Frenzl, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/, via Wikimedia Commons

Eaton-Krauss, Tutankhamun’un mezarında iki taht bulunduğunu söyledi. Biri abanozdan yapılmıştı ve bir piskoposun koltuğuna benzediği için Carter, özel bir dini amacı olduğuna dair hiçbir kanıt olmamasına rağmen, onu “dini taht” olarak adlandırdı. Bazen “altın taht” olarak adlandırılan diğer tahtta Tutankhamun ve eşi Ankhesenamun‘un bir tasvirinin olduğunu belirtti.

Bu taht yaklaşık 1 metre boyundadır ve ketene sarılmıştır. Sandalye altın ve gümüş varakla kaplanmıştır ve renkli taşlar, cam ve sırlı seramik ile süslenmiştir.

Anubis Heykeli

tutankhamun anubis
anubis heykeli
Jon Bodsworth, Telif hakkıyla korunan ücretsiz kullanım, via Wikimedia Commons

Mumyalamayla ilişkilendirilen çakal başlı antik Mısır tanrısı Anubis‘in bu heykeli, Tutankhamun’un mezarında bulundu. Ahşap ve altından yapılmıştır.

Kanopik Kavanozlar

kanopik kavanoz
kanopik kavanozlar
Charlie Phillips, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/, via Wikimedia Commons

Tutankhamun’un mezarında bulunan kanopik kavanozların kapağı. Bunun gibi kavanozlara, mumyalama işlemi sırasında çıkarılan karaciğer ve akciğerler gibi iç organların kalıntıları koyuluyordu.

Tutankhamun ve Karısı Ankhesenamun’un Resmi

Tutankhamun ve Karısı Ankhesenamun
Tutankhamun'un Karısı
Ankhesenamun
EditorfromMars, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Tutankhamun ve eşi Ankhesenamun, Tutankamon’un mezarında bulunan bu resimde gösterilmektedir. Ankhesenamun’un mezarı bulunamadı ama Krallar Vadisi‘nde bir yerde olduğuna inanılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir