1. Anasayfa
 2. Dizi & Film

GoodFellas’ın ve Henry Hill’in Gerçek Hikayesi!

GoodFellas’ın ve Henry Hill’in Gerçek Hikayesi!
Goodfellas'ın gerçek hikayesi, Henry Hill'in gerçek hikayesi, Goodfellas filmi gerçek mi?
0

Başrollerinde Robert De Niro, Ray Liotta ve Joe Pesci gibi ünlü isimlerin yer aldığı Goodfellas, 1990 yapımı bir suç filmidir. Film, Henry Hill adlı bir mafya üyesinin hayatını anlatır ve gerçek bir hikayeye dayanır. Goodfellas’ın gerçek hikayesi, Nicholas Pileggi tarafından yazılan “Wiseguy” adlı kitaba dayanmaktadır. Bu kitap, Henry Hill’in Lucchese ailesi ile olan ilişkilerini ve sonunda federal makamlara tanıklık etmesini anlatır.

Goodfellas filmi, gerçek hayattaki mafya dünyasının acımasızlığını ve şiddetini yansıtır. Bu film, büyük ölçüde gerçek olaylara dayanmasına rağmen, bazı sahnelerde ve karakterlerde uyarlama yapılmıştır. Ancak, genel olarak gerçek olaylara dayanarak Henry Hill’in gerçek hayat hikayesini ve mafya dünyasının iç yüzünü anlatır.

Gerçek Henry Hill’in Hayatı

Henry Hill, 11 Haziran 1943 tarihinde Brooklyn, New York’ta doğdu. Babası İrlanda asıllı bir denizciydi, annesi ise İtalya kökenliydi. Henry Hill çocukken mafya üyeleriyle dolu bir mahallede yaşıyordu ve hepsine hayrandı. Henüz 14 yaşında olan Hill, Lucchese suç ailesinden olan Paul Vario için çalışmak için okulu bıraktı ve böylece kötü şöhretli Vario ekibinin bir üyesi oldu. Lucchese ailesi, New York’un en güçlü mafya ailelerinden biriydi. Hill, mafya dünyasında hızla yükseldi ve birçok suça karıştı. Bu suçlar arasında uyuşturucu kaçakçılığı, kumarhane soygunları ve cinayet gibi ciddi suçlar yer alıyordu. Hill, zaman içinde mafya üyeleri tarafından saygı duyulan biri haline geldi.

Henry Hill’in hayatı, 1980’lerin başında değişti. Uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla tutuklandı. Başlangıçta polis sorgularına boyun eğmedi, ancak kendi de uyuşturucu kullandığı için paranoyaklaştı ve arkadaşlarından bazılarının onu öldürebileceğinden endişelendi ve Jimmy Burke‘yi ve diğer mafya üyelerini ihbar etti ve tanık koruma programı altında yaşamına devam etti. 12 Haziran 2012’de kalp hastalığına bağlı komplikasyonlardan dolayı öldü.

Henry Hill, Henry Hill hayatı, Gerçek Henry Hill
Henry Hill, Henry Hill hayatı, Gerçek Henry Hill

Goodfellas filminde, Henry Hill’in hayatı ve mafya dünyasındaki maceraları anlatılır. Filmin başlangıcında, çocuk Henry’nin hayatı gösterilir. Sonra Hill, Lucchese ailesine katılır ve mafya içinde hızla yükselir. Filmde Hill’in uyuşturucu kaçakçılığı ve kumarhane soygunları gibi ciddi suçları yer alır. Ayrıca, Hill’in arkadaşlarından Jimmy Conway (Robert De Niro) ve Tommy DeVito (Joe Pesci) gibi üyeler de önemli roller oynar. Filmin en çarpıcı sahnelerinden biri, ünlü bir restoran sahibi olan Morrie Kessler’in öldürülmesidir. Bu sahne, gerçek hayatta da yaşanmış bir olaya dayanır. Gerçek Hayatta Morrie Kessler, bir kumarhane soygununda rol alması nedeniyle öldürüldü.

Goodfellas filminin sonunda, Hill federal makamlara karşı tanıklık yapar ve mafya dünyasındaki pek çok kişinin yakalanmasına yol açar. Hill, tanıklık yapması karşılığında karısı ve çocukları ile beraber tanık koruma programına alınır ve bir süre sonra başka bir isimle yeni bir hayata başlar. Henry Hill’in gerçek hikayesi de benzer bir şekilde sonlanır. Hill federal makamlara karşı tanıklık yapar ve mafya dünyasındaki pek çok kişi ceza alır. Hill, tanık koruma programına alınır ve Oregon’da yeni bir hayata başlar. Sonuç olarak, Goodfellas filmi gerçek bir hikayeye dayanır ve Henry Hill’in hayatını anlatır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir