1. Anasayfa
 2. LH Özel

Bonnie ve Clyde Hakkında Bilinmeyen 9 Gerçek !

Bonnie ve Clyde Hakkında Bilinmeyen 9 Gerçek !
0

Bonnie ve Clyde, Büyük Buhran döneminin kanun kaçakları ve aşıkları, ABD’nin batısındaki uzun soygun ve cinayet dizileriyle ünlendiler. Ama onların hikayesinde daha fazlası da var.

Bonnie Öldüğünde Alyans Bir Yüzük Takıyordu Fakat Bu Clyde’ın Yüzüğü Değildi

Bonnie Parker , Bonnie Parker Kimdir ?
Bonnie Parker , Bonnie Parker Kimdir ?

Bonnie, 16 yaşına girmeden altı gün önce liseden sınıf arkadaşı Roy Thornton ile evlendi. Evlilik aylar içinde dağıldı çünkü Bonnie, 1929’da soygun nedeniyle hapse atıldıktan sonra kocasını bir daha hiç görmedi.

Kısa süre sonra Bonnie, Clyde ile tanıştı ve çift birbirine aşık olmasına rağmen, Bonnie ve Roy boşanmadı. Bonnie ve Clyde’ın 1934’te öldürüldüğü gün, Bonnie Parker hâlâ Thornton’ın alyansını takıyordu.

Bonnie Şiir Yazarıydı Clyde İse Müzisyen Olmak İstiyordu

Bonnie ve Clyde
Bonnie ve Clyde

Bonnie, okul günlerinde şiir yazma konusunda çok başarılıydı. 1932’de başarısız bir hırdavatçı soygunundan sonra hapse girdiğinde, “Hayatın Diğer Tarafından Şiir” adını verdiği 10 gazelden oluşan bir koleksiyon kaleme aldı.

Clyde Barrow ise gitar ve saksafon çalmayı öğrenmek ve bir müzisyen olmak istiyordu.

ABD Donanması Clyde’ı Reddetti

ABD Donanması Clyde'ı Reddetti
Jones, CC0, via Wikimedia Commons

Clyde gençken ABD Donanması’na katılmaya çalıştı, ancak ciddi bir çocukluk hastalığının (Muhtemelen Sıtma veya Sarıhumma) kalıcı etkileri, tıbbi olarak reddedilmesine neden oldu.

Bu reddediliş, sol koluna zaten Amerika Birleşik Devletleri Donanması dövmesi yaptırmış olan Clyde Barrow için ağır bir darbe oldu.

Clyde’ın İlk Tutuklanması, Kiralık Bir Arabayı İade Etmemesinden Dolayı Gerçekleşti

Clyde Barrow Sabıka Fotoğrafı
Dallas (Tex.). Police Dept., Public domain, via Wikimedia Commons

Kötü şöhretli suçlu ilk olarak 1926’da, Dallas’ta kiraladığı bir arabayı geri getirmediği için otomobil hırsızlığından tutuklandı. Kiralık araba acentesi suçlamaları düşürdü, ancak olay Clyde’ın sabıka kaydında kaldı.

Bu olaydan sadece üç hafta sonra, ağabeyi Ivan “Buck” Barrow ile birlikte bir kamyon dolusu çalıntı hindi bulundurmaktan tekrar tutuklandı.

Banka Soygunları Barrow Çetesi’nin Uzmanlık Alanı Değildi

Bonnie ve Clyde Kimdir?
Bonnie ve Clyde Kimdir?

Genellikle, zengin ve güçlü kurumlardan hırsızlık yapan Buhran dönemi Robin Hood’ları olarak tasvir edilseler de, Bonnie ve Clyde, banka soygunlarından çok, benzin istasyonu ve market soygunları gerçekleştirdiler. Çoğu zaman, ganimetleri yalnızca 5 veya 10 dolardı.

Clyde Hapishanede Ayak Parmaklarından İkisini Kesti

Clyde Champion Barrow
Clyde Champion Barrow

Clyde Barrow, Ocak 1932’de soygun ve otomobil hırsızlığından Teksas’ta 14 yıl hapis cezasını çekerken, Hapishane Çiftliği’nde çalışmaya ve acımasız koşullara daha fazla dayanamayacağına karar verdi.

Clyde, daha az sert bir hapishaneye nakledilme umuduyla, sol ayak başparmağını ve ikinci parmağının bir kısmını baltayla kesti. Adımlarını kalıcı olarak engelleyen ve araba kullanırken ayakkabı giymesini engelleyen kendini yaralama, altı gün sonra şartlı tahliye ile serbest bırakıldığı için nihayetinde gereksiz oldu.

Hatıra Avcıları, Ölüm Mahallinde Bonnie ve Clyde’ın Bazı Kısımlarını Kesmeye Çalıştı

Bonnie ve Clyde Ölümü
Bonnie ve Clyde Ölümü

23 Mayıs 1934’te, Frank Hamer liderliğindeki altı kişilik bir grup, Bonnie ve Clyde’ı pusuya düşürdü ve çiftin arabalarına 130’dan fazla mermi yağdırdı. Düzenlenen düzinelerce soygun ve 13 cinayetten sonra, Bonnie ve Clyde’ın suç çılgınlığı nihayet sona ermişti.

Havada hâlâ silah dumanı varken, yağmacılar olay alanına gitti ve haydutların cesetlerinden ürkütücü hatıralarla ayrılmaya çalıştı.

Jeff Guinn’in Go Down Together adlı kitabına göre, bir adam Clyde’ın kulağını çakı ile kesmeye çalıştı ve bir başkası ise tetik parmağını kesmeye çalıştı. Kalabalıktan bir kişi Bonnie’nin saçından bukleler ve kana bulanmış elbisesinden tutamlar koparmayı başardı.

Bonnie ve Clyde’ın Kurşunlarla Dolu “Ölüm Arabası” Bir Kumarhanede Sergileniyor

Bonnie ve Clyde'ın öldüğü araba
Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Bonnie ve Clyde’ın pusuya düşürülmesinin ardından, çalınan otomobilin Kansas, Topeka’dan eski sahibi Ruth Warren’a iade edilmesi gerektiğine karar verildi. Warren, arabayı Charles Stanley’e sattı. Hâlâ kurşun delikleriyle dolu olan ölüm arabası, Las Vegas yakınlarındaki Whiskey Pete’s Resort and Casino’da sergileniyor.

Bonnie ve Clyde Ayrı Yerlere Gömüldü

Bonnie ve Clyde Mezarları Nerede
Bonnie ve Clyde Mezarları Nerede?

Bonnie ve Clyde yaşamda birbirlerine bağlı olmalarına rağmen ölümde ayrıldılar. Çift yan yana gömülmek isterken Bonnie’nin Clyde ile olan ilişkisini onaylamayan annesi, kızını Dallas’ta ayrı bir mezarlığa gömdürdü. Clyde, kardeşi Marvin’in yanına gömüldü. “Gitti ama unutulmadı.” yazıldı.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir