Perşembe, Mart 30, 2023

Toksik İlişki Yaşadığınıza Dair 8 Belirti!

Toksik İlişki Nedir ? Toksik İlişki Ne Demek ?

Toksik ilişki, “Bir çift arasında tekrarlanan, karşılıklı olarak yıkıcı ilişki biçimleri” olarak tanımlanır. Bu modeller kıskançlık, sahiplenme, baskınlık, manipülasyon, çaresizlik, bencillik veya reddetmeyi içerebilir.

Toksik bir ilişki nasıl anlaşılır? Diye düşünüyorsanız işte sizin için toksik ilişki belirtileri!

toksik ilişki
toksik bir ilişki nedir
toksik bir ilişki
toksik bir ilişki ne demek
toksik bir ilişki nasıl anlaşılır

Benden Ayrılırsan Kendimi Öldürürüm

Partnerinizle, siz ondan ayrılırsanız kendini öldürmekle tehdit ettiği için birlikteyseniz, kesinlikle toksik bir ilişki içindesiniz ve bir an önce kurtulmanız gerekiyor. Sizden ayrılmayı seçerlerse kendinizi inciteceğiniz korkusuyla bir insanı içinde olmak istemediği bir ilişkiye hapsetmek asla uygun değildir. İkiniz de bunu düzenli olarak yapıyorsanız, bir ilişkiye ihtiyacınız yok. Yardıma ihtiyacınız var.

Sağlıklı İletişim Kuramamak

toksik ilişki belirtileri
toksik ilişki nedir
toksik bir ilişki nedir
toksik bir ilişki

Partnerinizi görmezden gelmenin diğer tarafı, onunla sağlıklı bir iletişim kuramadan sürekli tartışmaktır. Tartışmak ve kavga etmek, kendinizi içinde bulduğunuz herhangi bir ilişkinin küçük bir parçası olsa da, çatışmaya neden olan sorunu çözmeye çalışmadan tartışmak ve hatta bunu tartışmak için bir bahane olarak kullanıp devam etmek toksik ilişki belirtilerindendir.

Kişisel İhtiyaçlarınıza Odaklanmamak

Açıkçası, bir ilişki içindeyken partneriniz için en iyisini yapmak ve onu mutlu etmeye çalışmak istersiniz, ancak partnerinizin ihtiyaçlarının peşinde koşarken kendinizi kaybetmeniz mümkündür. Bir ilişkiye girdiğinizde bireyselliğinizi kaybetmezsiniz, istediğiniz ve ihtiyacınız olan şeyler hala geçerlidir. Yaptığınız her şey eşinizin arzularına odaklanıyorsa ve kendi iyiliğinizin boşa gitmesine izin veriyorsanız, sağlıklı bir ilişki içinde değilsiniz.

Kişisel Gelişimin Duraksaması

İnsan olmanın bir parçası, tüm hayatınız boyunca büyümeye ve öğrenmeye devam etmektir. İçinde bulunduğunuz herhangi bir ilişkide kişisel gelişim her zaman teşvik edilmelidir ve bunu kabul edemeyen biriyle birlikteyseniz, kurtulmanız gerekir.

Yeterince İyi Değilmiş Gibi Hissetmek

Partneriniz size 7/24 iltifat yağdırmak zorunda değil, ancak kendiniz bu ilişkiye ait olmadığınızı düşünüyorsanız ciddi bir sorun var demektir. Eşiniz sizinle birlikte başarılarınızı fark ediyor ve başarısızlıklarınızdan ders almanıza yardımcı oluyor mu, yoksa gözlerini devirip “O kadar da önemli bir şey değil” mi diyor? Partnerinizin başına iyi bir şey geldiğinde onun adına mutlu olamıyorsanız, o zaman bu ilişkinin içerisinde olmamalısınız.

Kontrolcü Partner

Her zaman nereye gideceğini, kiminle olacağını, ne kadar kalacağını soruyor ve belli bir saatte eve gelmeni mi talep ediyor? O senin sevgilin mi yoksa ailen mi? O zaman bir problemin var. Sevdiğiniz biri için endişelenmek ayrı bir şey hayatını kontrol etmeye çalışmak apayrı. Sevecen bir eş, size bir mal gibi davranmaya çalışmaz. Sizin kendi kişiliğiniz olduğunu ve sevdiğiniz şeyleri yapmanız gerektiğinin farkındadır. Kendinizi arkadaşınızın kahve randevusu davetini partneriniz çıldıracağı için kabul etme fikrinden korkarken bulursanız, o ilişkiden hemen kurtulun.

Paranoyaklaşmak

Güven, romantik partnerler, iş adamları veya arkadaşlar arasındaki herhangi bir ilişkinin temelidir. Romantik bir ilişkide, her iki tarafa da sağlanan belirli bir güven düzeyi olmalıdır. Paranoyaklaşmaya ve partnerinizin şifrelerini, telefonlarını ve sosyal medya profillerini talep etmeye başlarsanız, toksik ilişki için bir ortam yaratırsınız ve bu ilişkinin sonu iyi olmaz. Partnerinize güvenmemek için bir nedeniniz varsa (önceden aldatma, yalan söyleme vb.), o zaman bu, kendi aranızda halletmeniz gereken bir şeydir. Partnerinize bir çocuk gibi davranmak ve mahremiyetini ihlal etmek sadece ilişkinize zarar verir.

Kıskançlık

Paranoyaya benzer şekilde, kıskançlık da ilişkinizi içeriden yok edecek bir çürüktür. Birisi gelip sevgilinize kibar bir “merhaba” derse ve hemen tepkiniz ona bağırmak olursa, toksiksiniz. Hayır, sevgilinizle konuşan herkes onunla yatmak istemez ve konuştuğu herkes onun gizli sevgilisi değildir. Eğer izin verirseniz kıskançlık, ilişkinizi mahvedebilecek çirkin bir özelliktir.

Aşk
0
Aşk
Güzel
0
Güzel
HAHAHA
0
HAHAHA
Sinirli
0
Sinirli
Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen İsminizi Buraya Girin

Benzer İçerikler!

En Son Yorumlar