1. Anasayfa
 2. Sağlık

Hindistan Cevizi Yağının 15 Faydası!

Hindistan Cevizi Yağının 15 Faydası!
hindistan cevizi yagi, hindistan cevizi yagi faydalari, hindistan cevizi yaginin faydalari
0

Hindistan cevizi yağı, pek çok faydası olan sağlıklı besinlerden biridir. Hindistan cevizi yağı, çok çeşitli hastalık ve durumlar için doğal bir ilaç olarak kullanılır. Bu yağ esas olarak saç bakımı, cilt bakımı ve beslenme amaçlı kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağı, her tür cilt sorununun icabına bakmak için pek çok özelliğe sahip, tek doğal bileşendir. Hindistan cevizleri henüz yeşilken toplanır daha sonra yağ çıkarmak için parçalanır veya öğütülür.

Bu harika ürünün tam olarak neler yapabileceğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Hindistan cevizi yağının faydaları sizler için listelendi.

Cilt Bakımı

Hindistan cevizi yağı ile ilgili en çok bilinen şey, her türlü cilt probleminde kullanılabilmesidir. Erken yaşlanmayı önlemeye, ciltteki kırışıklıkları ve sarkmaları geciktirmeye, cilt lekelerini ve yara izlerini gidermeye yardımcı olan antioksidan özelliklere sahiptir. Hindistan cevizi yağı, sedef hastalığı, egzama ve diğer cilt enfeksiyonları gibi bir dizi sorunun da tedavisinde yardımcı olur.

Cildi Nemlendirmekte Başarılıdır

Hindistan cevizi yağı, cilt yüzeyindeki suyun buharlaşmasını önleyerek ciltteki nemi hapseden harika bir nemlendirici maddedir. Cilt katmanlarına derinlemesine nüfuz eder ve besler. Böylece, vücudunuzun daha uzun süre nemli kalmasını sağlar.

Antibakteriyeldir

Hindistan cevizi yağı, sivilceye neden olan bakterilere karşı savaşmaya yardımcı olan güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca ileride oluşabilecek sivilcelerin önlenmesine de yardımcı olur. Akne, sivilce ve diğer cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için doğrudan uygulayabilir veya birkaç damla çay ağacı yağı veya lavanta yağı ile karıştırabilirsiniz.

Saç Bakımında Kullanılabilir

Hindistan cevizi yağı kuru, yıpranmış ve elektriklenen saçlar için etkili bir çözümdür. Saç tellerinin kırılmasına engel olur. Ayrıca kıvırcık saçlar için harika bir doğal dolaşık açıcı görevi görür.

Sindirime Destek Olur

Hindistan cevizi yağı, vücudun metabolizmasını iyileştirmesinin yanı sıra sindirim sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar açısından da zengindir. İçinde bulunan yağ içeriği, daha hızlı kilo vermenize bile yardımcı olabilir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Hindistan cevizi yağı, laurik, kaprilik ve miristik asit gibi orta zincirli doymuş yağ asitleri açısından zengindir. Bu asitler, bağışıklığı doğal olarak artırmaya yardımcı olan antimikrobiyal, antibakteriyel ve antiviral özellikleriyle bilinir ve HIV, Herpes, Sitomegalovirüs gibi ölümcül virüslere karşı savaşmaya yardımcı olurlar.

Yağ Yakıcı Özelliği Vardır

hindistancevizi yağı, kokonat yağı, coconut yağı, hindistan yaginin faydalari
Tiia Monto, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0 , via Wikimedia Commons

Hindistan cevizi yağı, vücudun metabolizmasının hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olan harika bir sağlıklı yağ kaynağıdır. İçinde bulunan yağ içeriği, özellikle karın yağlarından daha hızlı kurtulmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, metabolizmayı ve sindirimi kontrol eden tiroit bezini de uyarır.

Kan Şekeri Seviyesini Stabilize Eder

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler olarak da adlandırılan MCT’ler açısından zengindir. Bu yağ asitleri, kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olan nöbet önleyici, antioksidan ve iltihap önleyici özelliklere sahiptir.

Enerji Verir

Hindistan cevizi yağı, kolayca sindirilebilen ve enerji seviyesini artırmaya yardımcı olan yağ depolarını parçalayarak enerjiye dönüştürülen MCT’ler açısından zengindir. MCT’ler ayrıca Alzheimer hastalığı tedavisi, epilepsi, diyabet hastalarında kilo verme diyetleri, kronik yorgunluk sendromu ve diğer hastalıklar için de kullanılmaktadır.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Hindistan cevizi yağı, orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) olarak da adlandırılan laurik asit, kaprilik asit, kaprik asit ve miristik asit gibi kısa, orta ve uzun zincirli yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri, çeşitli enfeksiyonlara karşı savaşmaya ve zararlı bakterileri, virüsleri ve mantarları yok etmeye yardımcı olan güçlü antioksidan ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Ayrıca, bu asitler vücudun lipid profilini iyileştirerek kalp hastalıklarını önlerler.

Metabolizmayı Hızlandırır

Hindistan cevizi yağı, vücuttaki termogenez sürecini uyarır ve bu da metabolizmanın hızını doğal olarak artırmaya yardımcı olur. Termogenez, vücutta daha hızlı kilo vermeye yardımcı olan depolanmış yağları parçalayarak ısı enerjisini serbest bırakmanın doğal bir sürecidir.

Kanser Riskini Azaltır

Hindistan cevizi yağı, bağırsak kandidiyazı, Helikobakter pilori enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu ve kanser gibi diğer hastalıklara neden olan çeşitli zararlı bakteri, virüs ve mantarları öldüren güçlü antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahip olan laurik asit açısından zengindir.

Migrene İyi Gelir

Hindistan cevizi yağı, kolayca sindirilebilen ve yağ depolarını parçalayarak enerjiye dönüştürülen orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) açısından zengindir. Bunlar, migrenin sıklığını, şiddetini ve uzunluğunu azaltan bir enerji kaynağı sağlarlar.

Böbrek Taşlarına İyi Gelir

Hindistan cevizi yağı, kanser, kalp hastalıkları vb. gibi çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olan güçlü antimikrobiyal, antioksidan ve antiinflamatuar özelliklere sahip orta zincirli trigliseritler açısından zengindir. MCT’ler ayrıca idrarın alkalinitesini artırarak böbrek taşlarının düşmesine yardımcı olur.

Doğal Deodorant Olarak Kullanılabilir

Hindistan cevizi yağı, bakteriyel enfeksiyonları önleyerek kötü kokulara karşı savaşmaya yardımcı doğal bir deodorant görevi görür.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir