1. Anasayfa
 2. Sağlık

Düşündüğünüz Kadar Sağlıklı Olmayan 12 Yiyecek!

Düşündüğünüz Kadar Sağlıklı Olmayan 12 Yiyecek!
zararlı besinler zararlı yiyecekler en zararlı 10 yiyecek vücuda zararlı yiyecekler zararlı yiyecek ve içecekler zararlı gıdalar en zararli yiyecekler nelerdir Sağlıklı Olmayan yiyecekler
0

Bazı insanlar ne yersek oyuz derler ve aslında beslenme şeklimizin vücudumuz ve beynimiz üzerindeki inanılmaz etkileri göz önüne alındığında bu ifade çok da yanlış değildir. Elbette ne yediğimize bağlı olarak bu etkiler yararlı ya da aşırı derecede zararlı olabilir. Bu, diyabet, kalp sorunları, depresyon ve nihayetinde obezite gibi yaygın hastalıklarımızın çoğunun ne yediğimiz ile neden bu kadar çok ilgisi olduğunu açıklıyor. Ne de olsa vücudumuz bizim tapınağımızdır ve ona saygı ve sevgiyle davranılmalıdır.

Ancak günümüzün sorunu, insanların çoğunun neyin sağlıklı olup neyin olmadığını bilmemesidir. Çok fazla çalışıyorsanız ve kendinize uygun bir yemek yapmaya vaktiniz yoksa, kaliteli yemek sunan güzel bir restoranda yemek yemek gibi alternatif çözümlere başvurabilirsiniz. Ancak, sizin için düşündüğünüz kadar sağlıklı olmayan yiyecekler vardır. Örneğin, hazır salata, bir burger kadar kalori ve yağ gramına sahip olabilir.

Soya Sosu

soya sosu
soya sosu sağlıklı mı
soya sosu zararlı mı
Luidaguhee, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Soya sosu, sağlığınız için yararlı olan yüksek düzeyde belirli antioksidanlar içerir, bu da onu sağlıklı bir seçim gibi gösterir, ancak aynı zamanda çok fazla sodyum içerir. Bu, böbrek gibi çeşitli organlar üzerinde olumsuz etkiye sahip olabilir.

Makarna

makarna
makarna zararları
makarna zararlı mı

Makarnanın sizin için o kadar da sağlıksız olmadığı konusunda ısrar eden modern beslenme uzmanlarına rağmen, salçalı ve peynirli makarna kilo almanıza çok fazla katkıda bulunur.

Sporcu İçeceği

sporcu içeceği
sporcu içeceği faydaları
sporcu içeceği zararları
Gee KongLawm, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Pek çok insan, özellikle de spor salonunu sevenler, yanlış bir şekilde spor veya enerji içeceklerinin egzersiz sırasında kaybedilen sıvı ve elektrolitleri yenilemek için iyi bir alternatif olduğuna inanırlar. Ancak bu hiç de doğru değil. Birçok sporcu içeceği, soda şekerinin üçte ikisini içerir. Ayrıca tipik olarak hiçbiri sağlığınız için iyi olmayan yüksek fruktozlu mısır şurubu, yapay tatlar ve gıda boyası içerirler.

Fıstık Ezmesi

fıstık ezmesi
fıstık ezmesi zararları
fıstık ezmesi zararlı mı
PiccoloNamek at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Fıstık ezmesi, yüksek miktarda sağlıklı yağ, vitamin, mineral ve yeterli miktarda protein içerir. Bununla birlikte, çoğu gıdada olduğu gibi ölçülü olarak yenilmelidir yoksa vücut yağında artışa neden olur.

Şekersiz Besinler

Özellikle tatlılar olmak üzere “şekersiz” bir ürün gördüğünüzde ne pahasına olursa olsun uzak durmalısınız. Şekersiz olduğu doğru olabilir ve rafine şeker içermeyebilir, ancak bu, sağlığınıza herhangi bir etkisi olmadan yemenin güvenli olduğu anlamına gelmez. Bu ürünlerde şeker, özellikle de kalbiniz ve böbrekleriniz üzerinde zararlı etkileri olan yapay tatlandırıcılarla değiştirilir.

Mısır Gevreği

mısır gevreği zararları
mısır gevreği zararlı mı
mısır gevreği yararları
Th78blue, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Mısır gevreği kahvaltı için sağlıklı bir çözüm olarak görülse de bu tamamen alışverişinizi yaparken seçtiğiniz tahıl çeşitlerine bağlıdır. Pek çok tahılın çok fazla şekeri vardır, bu nedenle çok fazla yerseniz kilo alımına ve sağlığınızın bozulmasına katkıda bulunabilirler.

Protein Bar

protein bar zararlı mı
protein bar zararları
protein bar zayıflatır mı
Mx. Granger, CC0, via Wikimedia Commons

Tarihe karışması gereken başka bir efsane protein barla ilgilidir. Sağlıklı protein barları olduğu gibi şişmanlatıcı olabilecekler de var, canınız ne zaman bir tane protein bar isterse, yemeden önce içindeki şeker miktarına dikkat ettiğinizden emin olun.

Kuru Meyve

kuru meyve faydaları
kuru meyve faydalı mı
Gilabrand, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Seçimleriniz şeker veya kuru meyve ile sınırlıysa, şüphesiz kuru meyve daha sağlıklı bir seçenektir. Bununla birlikte, taze meyvenin en sağlıklı seçenek olduğunu bilmelisiniz çünkü daha düşük şeker, daha yüksek lif ve daha yüksek besin değerlerine sahiptir.

Margarin

Margarin zararları
Margarin zararlı mı
Margarin neden zararlı
Kagor at the Ukrainian language Wikipedia, CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Pek çok insan yanlış bir şekilde margarini sağlıklı bir tereyağı ikamesi olarak görür, ancak gerçekte margarinin doğal veya sağlıklı hiçbir yanı yoktur. Sıkça yerseniz damarlarınız için çok tehlikeli olabilir. Margarin, trans yağdan yapılmış kimyasallar, şeker ve süt ürünlerinin karışımıdır.

Ekmek

ekmek zararları
ekmek zararlı mı
ekmek sağlıklı mı
3268zauber, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Ekmek, binlerce yıldır bir ailenin sofrasındaki en temel gıda maddesi olmuştur, ancak özellikle beyazsa, kesinlikle sağlıklı değildir. Beyaz ekmek, yavaş sindirime yardımcı olan lif ve protein açısından düşük olduğundan, hızlı bir şekilde sindirilir ve emilir, bu da kan şekerinde hızlı bir artışa neden olur. Kan şekeri hızla yükseldiğinde, şekeri hücreye itmek için fazla insülin kan dolaşımına salınır ve bu sağlığınız için hiç iyi değildir.

Peynir

peynir zararları
peynir zararlı mı

Peynir lezzetli olmasına rağmen, gerçek şu ki çok sağlıklı değildir çünkü kalorisi ve yağı yüksektir. Ayrıca genellikle bol miktarda sodyum içerir.

Meyve Suları

meyve suları zararlı mı
meyve suyu zararlımı
meyve suyu zararlı mıdır

Hemen hemen herkes meyve suyu içmenin ne kadar sağlıklı ve faydalı olduğunu düşünür ama gerçek şu ki hepimiz yanlış bilgilendirildik. İster evde yapın, ister marketten alın, meyvenin kabuğu çıkarıldığında bu kötüdür. Pastörizasyon işlemi, hem sindirime hem de diğer doğal vücut işlevlerine yardımcı olan, doğal meyvede canlı olan tüm doğal enzimleri yok eder; pastörizasyon ayrıca büyük miktarda vitamin ve minerali de yok eder. Son olarak, ticari meyve suları genellikle gazoz kadar çılgın miktarlarda şeker içerir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir