Çarşamba, Mart 29, 2023

Depresyon Hakkında Bilinmeyen 7 Gerçek!

Depresyon genellikle sadece üzgün hissetmek olarak yanlış anlaşılır. Ancak Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne (NIMH) göre genetik, biyolojik, psikolojik ve çevresel tetikleyiciler de dahil bu faktörlerin bir kombinasyonunun neden olduğu düşünülen karmaşık bir tıbbi durumdur. Henüz depresyona neyin neden olduğu tam olarak belli olmasa da, araştırmacılar bu yaygın akıl sağlığı bozukluğunun nasıl yönetileceği ve tedavi edileceği hakkında büyük ilerleme kaydetti. İşte depresyon, depresyon belirtileri ve depresyona iyi gelen şeyler hakkında bazı gerçekler.

Depresyon Nedir ? , Depresyon Belirtileri Ne ?
Depresyon Nedir?, Depresyon Belirtileri Neler?

Depresyon Nedir ?

Doktorlar, aşağıdaki belirtilerden en az beşinin en az iki hafta boyunca neredeyse her gün ortaya çıkması durumunda depresyon tanısı koyar:

  • Depresif ruh hali
  • Aktivitelerin tamamında veya çoğunda zevk kaybı
  • Önemli kilo değişikliği veya iştahta değişiklik
  • Uykuda değişiklik
  • Yorgunluk veya enerji kaybı
  • Azalan konsantrasyon
  • Suçluluk duygusu

Depresyonun Farklı Tetikleyicileri Vardır

Son zamanlarda stresli bir olay yaşayan, geçmişte depresyon geçiren veya yakın bir aile üyesi depresyon geçiren insanlar daha yüksek bir depresyon riskine sahiptir. Bazen depresyon belirgin bir neden olmadan gelişir.

Genler, Cevapların Bir Kısmını Sağlar

Arizona Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde psikiyatri profesörü olan Ole Thienhaus, depresyona genetik yatkınlığın daha iyi anlaşıldığını ve neden bir kişinin depresyona girip diğerinin depresyona girmediğini açıklayabileceğini söylüyor. Ailede depresyon geçmişi önemlidir, ancak her zaman tek faktör bu değildir.

Depresyon Vücudu Etkiler

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre mide sorunları, baş ağrıları ve net bir fiziksel neden olmaksızın genel ağrıların tümü depresyon belirtileri olabilir.

Depresyon Diğer Sağlık Sorunlarıyla Bağlantılıdır

Depresyonu olan kişiler ayrıca diyabet, kalp hastalığı, artrit veya hassas bağırsak hastalığı gibi durumlar açısından daha yüksek risk altındadır.

Depresyonda Olan İnsanlar Öyleymiş Gibi Görünmeyebilir

Depresyonda Olan İnsanlar

New York Eyalet Üniversitesi (SUNY) Tıp Merkezi’nde Psikiyatri Profesörü olan Jeremy Coplan, “Depresyon gizli bir hastalıktır” diyor. Bazı insanlar iyimser ve neşeli görünebilir, ancak içlerinde depresyon belirtileriyle mücadele ediyorlar.

Egzersiz, Depresyonun Yönetilmesine Yardımcı Olabilir

Dr. Thienhaus, “Egzersiz ruh halini iyileştirir” diyor. Çoğu gün en az 30 dakika fiziksel aktivite hedefleyin. “Genellikle depresyonu olan kişilerin egzersiz yapmasını, sağlıklı bir diyet geliştirmesini ve düzenli bir saatte yatmasını öneriyoruz.” 2017’de yayınlanan bir araştırma, her hafta bir saatlik fiziksel aktivitenin bile yüzde 12 daha düşük depresyon riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Depresyon, Dünyanın Her Yerindeki İnsanları Derinden Etkiliyor

Dünya Sağlık Örgütü’nün Şubat 2017 tarihli bir raporu, depresyonun dünya çapında 300 milyondan fazla insanı etkilediğini belirtti.

Aşk
0
Aşk
Güzel
0
Güzel
HAHAHA
0
HAHAHA
Sinirli
0
Sinirli
Beğendim
1
Beğendim
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen İsminizi Buraya Girin

Benzer İçerikler!

En Son Yorumlar