1. Anasayfa
 2. Sağlık

Bitter Çikolatanın Kanıtlanmış 10 Faydası!

Bitter Çikolatanın Kanıtlanmış 10 Faydası!
bitter çikolata faydaları bitter çikolata faydaları ve zararları bitter faydaları bitterin faydaları bitter çikolata yararları bitter çikolata beyne faydaları bitter çikolatanın faydaları nelerdir
0

Bitter çikolatanın sağlığa çok fazla faydası olduğunu biliyor muydunuz? Bu yazımızda size, bitter çikolatanın faydalarını sunacağız. Hatta bitter çikolataya, sütlü ve beyaz çikolataya göre daha sağlıklı bir seçim bile diyebilirsiniz.

Bitter Çikolata Kalbinize Fayda Sağlayabilir

bitter çikolata kalbe iyi gelir mi
bitter çikolata kalp sağlığı

Çalışmalar, bitter çikolatanın kan damarlarının esnekliğini artırabildiğini göstermiştir. Bu, esas olarak kakao yağının antioksidan etkisinden kaynaklanmaktadır. Bunun sizin için anlamı, bitter çikolatanın, kalp hastalığı riskinizi azaltacağıdır.

Ancak bu faydadan yararlanmak için en az %70 kakao içeriğine sahip bitter çikolata tüketmeniz gerektiğini belirtmek gerekir.

Bitter çikolatadaki yüksek flavonoid içeriği, kan damarlarınızı gevşetme özelliği nedeniyle kan pıhtılarını önlemeye yardımcı olur ve yüksek tansiyonu düşürür. Bitter çikolatada bulunan antioksidanlar ayrıca koroner kalp hastalığı ve felç riskini azaltmaya yardımcı olur.

Bitter Çikolata Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Bitter çikolata zayıflatır mı? Evet. Bitter çikolatanın kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteren bazı araştırmalar olduğuna inanır mısınız? Kilo vermek için bitter çikolatanın faydaları söz konusu olduğunda, bitter çikolatanın sizi zayıflatmasının iki ana nedeni vardır.

İlk olarak, bitter çikolatada bulunan ve kakao yağı adı verilen sağlıklı yağ, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. İkincisi ise, bitter çikolata yemek insülin seviyelerinde değişikliklere neden olur bu da kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bitter Çikolata Cilde İyi Gelir

Akne, birçok kişinin uğraşmak zorunda kaldığı en yaygın cilt sorunudur. Bitter çikolata, kafein içeriği nedeniyle iltihap önleyici faydalara sahiptir. Ayrıca, cildiniz için iyi olan vücuttaki belirli enzimlerin aktivitesini etkileyen antioksidanlar ve diğer özellikler içerir. Bitter çikolata yemek, cildi UV ışığından önemli ölçüde koruyabilir.

Bitter Çikolata Daha İyi Konsantre Olmanıza Yardımcı Olabilir

Bazıları, bitter çikolata yemenin daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor. Bitter çikolata, bu iddianın temelini oluşturan kafein içerir. Dahası, kakao yağındaki antioksidanlar, beyninize giden kan dolaşımını iyileştirerek konsantrasyona ve kavramaya da yardımcı olur.

Bitter Çikolata Kolesterolü Düşürür

Kötü kolesterolü veya LDL’yi düşürmek, flavonoidler içerdiğinden bitter çikolatanın iyi bilinen bir faydasıdır. Bununla birlikte, iyi kolesterol düzeylerini artırmaya da yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Bu, genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Bitter Çikolata Diş Çürümelerini Önler

Bitter çikolatanın diş çürümesine neden olduğu bilinmesine rağmen aslında bu doğru değildir. Kakao yağının antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri, dişlerde plak oluşumunu azaltarak çürüklerin önlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle bitter çikolata, diş hijyeni rutininizin bir parçası olarak kabul edilebilir.

Bitter Çikolata Kan Şekerinizi Kontrol Etmenize Yardımcı Olabilir

Daha önce de belirttiğimiz gibi bitter çikolata, insülin direncini ve diyabet tip 2 semptomlarını azaltmak için birlikte çalışan kafein ve antioksidanlar içerir. Ayrıca araştırmalar bitter çikolatanın kan şekerini düşürdüğünü gösteriyor. Her gün bir tablet bitter çikolata sizin için çözüm olabilir.

Bitter Çikolata Ruh Halinizi İyileştirir

Bitter çikolata depresyonu önler mi?
Bitter çikolata mutluluk hormonu

Bilim adamları, bitter çikolatanın kendinizi iyi hissetmekten sorumlu olan serotonin hormonunun üretimini tetiklediğini keşfettiler. Bu, depresyondan muzdarip insanlara da yardımcı olabilir. Bitter çikolata, depresyonu tedavi etmek için ilaçsız bir ilaç olarak kabul edilir.

Bitter Çikolata Beyninizin Daha İyi Çalışmasına Yardımcı Olur

Kafein, antioksidanlar ve serotonin içerdiğinden, her gün bitter çikolata yemek sizi odaklanmış, zinde ve iyi bir ruh halinde tutabilir. Bilim adamları, her gün bitter çikolata yemenin, beyninizi sağlıklı tutarak Alzheimer hastalığı veya bunamanın başlamasını geciktirmeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Ayrıca bitter çikolatanın yüksek antioksidan içeriği nedeniyle çalışma hafızasını geliştirdiğine inanılmaktadır.

Bitter Çikolata Daha İyi Dinlenmenize Yardımcı Olur

Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte sorun yaşıyorsanız, bitter çikolata size yardımcı olabilir. Araştırmacılar, bazı bitter çikolata türlerinin hafif bir uyarıcı olan kafein ve kakao içerdiğinden uyku kalitesini ve süresini iyileştirdiğini bulmuşlardır.

Kakao, kaslarınızı gevşetmenin yanı sıra vücuda magnezyum da sağlar; Bu mineral kan damarlarını ve kasları gevşetir. Ancak bu, aşırı ve körü körüne bitter çikolata yemeniz anlamına gelmez.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir