1. Anasayfa
 2. LH Özel

Terk Edilmiş 5 Hayalet Şehir!

Terk Edilmiş 5 Hayalet Şehir!
terk edilmiş şehirler Terk edilmiş yerler ve hikayeleri hayalet şehirler
0

Pripyat

Sovyetler Birliği, 1970 yılında Çernobil Nükleer Santrali‘ne hizmet etmek üzere Pripyat‘ı kurdu. 26 Nisan 1986’da 4 numaralı su reaktöründe beklenmedik bir güç dalgalanması oldu. Mühendisler onu kapatmaya çalıştıklarında, çok daha büyük bir güç artışı meydana geldi ve bu da nihayetinde bölgeye haftalarca radyoaktif serpinti yağdıran büyük bir yangına yol açtı.

Gerçekleşen ilk patlamada, Pripyat halkının ellerine geleni alıp şehirden çıkmak için yaklaşık yirmi dakikaları vardı. Kahvaltı tabakları hala masalarda. Patlamadan bu yana geçen yıllarda ağaçlar ve hayvanlar yeşerdi (nedenini kimse tam olarak bilmiyor.) Son yıllarda burası turistik bir cazibe merkezi haline geldi, ancak bir seferde yalnızca yirmi dakika kalınabiliyor, radyoaktivite hala çok yüksek.

pripyat
pripyat çernobil
pripyat nerede
pripyat şehri
pripyat yaşayan var mi
pripyat gezisi tehlikeli mi
pripyat son hali
Omar David Sandoval Sida, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Hashima Adası

hashima adası
Japonya terk edilmiş ada
Hashima adası neden terk edildi
hashima adası hikayesi
Hisagi (氷鷺), CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Nagasaki’ye yaklaşık 14 kilometre uzaklıktaki Hashima Adası, Nagasaki Eyaletindeki 505 ıssız adadan biridir. 1880’lerde deniz altı kömür madenlerinde madencilik yapmak için bir üs olarak başladı. 2. Dünya Savaşı sırasında bir zorunlu çalışma kampıydı ve 1959’da 5.259 kişiyle en yüksek nüfusa ulaştı. 1974’te son madenler de tükendi ve ada sakinleri adayı terk etti. 2009 yılında turistleri ağırlamak için yeniden açıldı. Temmuz 2015’te UNESCO Dünya Mirası listesine girdi.

Kolmanskop

kolmanskop
kolmanskop namibya
SkyPixels, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Kolmanskop, bir zamanlar De Beers şirketi tarafından Namib çölünde kurulmuş küçük bir elmas madenciliği köyüydü. İlk elmaslar kıvılcımı başlattı ve bir hastane, balo salonu, elektrik santrali, okul, tiyatro ve diğer eğlence olanaklarını içeren küçük bir köy inşa edildi. Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra elmas tükenmeye başladı. 1930’ların başlarında, kasaba hızlı bir düşüş yaşadı. 1954’te terk edildi. Boş binalar artık diz boyu kumla dolmuş ve rüzgarlar duvarların boyasını sökmüş. Fotoğrafçılar kasabayı seviyor çünkü sade ve kasvetli.

Isla de las Munecas (Oyuncak Bebek Adası)

Isla de las Munecas
Oyuncak Bebek Adası
Bebek Adası
oyuncak bebek adası hikayesi
oyuncak bebek adası nerede
oyuncak bebek adası meksika
oyuncak bebekler adası
oyuncak bebekler adası meksika
Px-lga, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Meksika’da bulunan bu ıssız adanın tamamı ölü küçük bir kıza adanmıştır. Tek sakinler, ağaçlardan, duvarlardan ve her yüzeyden sarkan, binlerce tüyler ürpertici oyuncak bebek. Adada boğulan küçük bir kızın ruhuna sahip oldukları ve iddiaya göre başlarını ve kollarını hareket ettirip gözlerini açtıkları söyleniyor. Bazıları onların birbirlerine fısıldadıklarını duyduğunu da iddia ediyor. Orada kimsenin yaşamamasının nedeni açık olmalı.

Pyramiden

Pyramiden
Zairon, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Norveç’in Svalbard takımadalarında bir Rus yerleşim yeri ve kömür madenciliği topluluğu olan Pyramiden, 1910’da İsveç tarafından kuruldu ve 1998’de terk edildi. Şimdi geriye kalan tek şey, bazı madencilik ekipmanları ve boş binalar. Buraya sadece tekne veya kar arabası ile ulaşılabilir. Turistik bir cazibe yaratma girişimlerine rağmen, duvarsız açık duran binalara bile turistlerin girmesine izin verilmiyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir