1. Anasayfa
 2. LH Özel

Sahip Olabileceğiniz 18 Garip Fobi!

Sahip Olabileceğiniz 18 Garip Fobi!
en garip fobiler Değişik fobiler en tuhaf fobiler dünyanın en garip fobileri Değişik fobiler ve isimleri En ilginç fobiler
0

Kapalı bir alanda sıkışıp kalma fikri sizi rahatsız ediyor mu? Kendinizi zifiri karanlıkta ya da okyanusun ortasında sürüklenmiş halde bulsanız nasıl hissederdiniz? Bazen belirli bir nedenden dolayı kaygı veya panik duygularınız varsa, bir fobiniz olabilir.

Fobiler şaka değildir. Yetişkinlerin en az %25’inin bir veya daha fazla fobiden muzdarip olduğuna inanılmaktadır. Fobilerin çoğu, yaşamın erken dönemlerinde yaşanan bir tür travmadan veya kişinin zihninde bir tür yara bırakan tek bir andan kaynaklanır.

Duyduğunuz en yaygın fobilerden bazıları şunlardır: Kapalı alan korkusu olan klostrofobi, en yaygın ve iyi bilinenlerden biridir. Aynı şey iğne korkusu olan tripanofobi veya yükseklik korkusu olan akrofobi için de geçerlidir.

Zoofobi – Hayvan Korkusu

zoofobi
zoofobi nedir
zoofobi neden olur
hayvan korkusu
hayvan fobisi

Bir hayvana yaklaştığınızda kalbiniz hızlı atıyor mu? Evcil hayvanları olduğunu bildiğiniz bir arkadaşınızın evine gitmekten kaçınır mısınız? Eğer öyleyse, hayvanlara karşı yoğun bir korku olan bir tür zoofobiniz olabilir.

Zoofobisi olan bazı insanlar tüm hayvanlardan korkarlar ama çoğu insan belirli bir hayvandan korkar. En yaygın olanları ofidiyofobi (yılan korkusu) ve araknofobidir (örümcek korkusu). Daha az yaygın olan diğer hayvan fobileri, sinofobi (köpek korkusu) ve entomofobidir (böcek korkusu).

Herhangi bir zoofobiniz varsa, yalnız değilsiniz. Zoofobi, en yaygın üç fobiden biridir.

Kaetofobi – Saç Fobisi

Kaetofobi
Saç fobisi

Kaetofobisi olan insanlar saça karşı yoğun bir tiksinti duyarlar. Bazıları için strese neden olan şey sadece başıboş saçlardır bazıları ise tüm saçlardan korkar ve gür saçlı insanlardan uzak durur.

Bu fobinin nedenlerinden biri mikrop fobilerinden birinden kaynaklanıyor olabilir. Saç genellikle kirli ve yağlı olduğundan veya bazen mikrop ve bit taşıyabileceğinden, saç fobisi olanlar bu yüzden saçtan tiksinirler ve saça dokunmaktan veya yakınında olmaktan fiziksel rahatsızlık duyabilirler.

Pogonofobi – Sakal Korkusu

Pogonofobi
Sakal Fobisi
Sakal Korkusu

Pogonofobiklerin yüz kıllarını yoksulluk veya evsizlikle ilişkilendirdiği düşünülmektedir. Sakallı insanları pis ya da hastalıklı görüyorlar. Başka bir neden de, sakallı insanların yüzlerinin büyük bir bölümünün kapalı olması olabilir.

Sakalların popüler olduğu bu günlerde, pogonofobikler için zor zamanlar olmalı!

Korofobi – Dans Etme Fobisi

korofobi
dans etme korkusu

Korofobi dans etme korkusudur. Travmatik deneyimlerden kaynaklanan diğer fobilerin çoğunun aksine, korofobi, dansın günah olarak görüldüğü katı dindar bir evde büyümek veya yoğun bir dokunulma korkusu gibi başka kaynaklardan kaynaklanabilir.

Omfalofobi – Göbek Deliği Fobisi

Omfalofobi, göbek deliği korkusudur. Bu, tek bir ayrıntıya odaklanan fobi tamamen mantıksızdır ve ona sahip olan kişi öyle olduğunu bilir. Ama bu hiç fark etmez. Bu duruma sahip kişilerin göbek deliğinin bir şekilde çözülebileceğine, aşırı ağrıya veya muhtemelen ölüme neden olabileceğine inandıkları düşünülmektedir.

Atelofobi – Hata Yapma Fobisi

Atelofobi, çoğu insanın “mükemmeliyetçilik” olarak değerlendireceği şeyin çok ötesine geçer. Atelofobisi olan insan küçük, basit, önemsiz bir hata yapmaktan bile korkar. Kişinin hata yapma ihtimalinin dahi olduğu her türlü durumdan kaçınır.

Atelofobisi olan kişiler, muhtemelen her şey için sürekli olarak eleştirildikleri ve onlara esneklik sunulmadığı katı bir evde büyüdüler. Bu nedenle, çocuğunuzu her zaman daha fazlasını yapmaya ve her zaman daha iyi olmaya zorlayan türden bir ebeveynseniz, belki biraz hafifletmelisiniz. Yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz.

Ürofobi – İdrar Korkusu

Ürofobi, idrar veya idrara çıkma konusundaki korkudur. Ürofobi’nin mikrop fobilerinden birinin uzantısı olduğuna inanılıyor. Ürofobi iki şekilde olabilir. Aynı anda hem başkalarının idrarından hem de kendi idrarınızdan korkabilirsiniz.

Mantıksız korku ve kaygı, tuvalete gitmeyi neredeyse travmatik bir deneyim haline getirebilir. Bu insanların köpek ya da kedi gibi bir evcil hayvana sahip olması kesinlikle söz konusu bile olamaz.

Nomofobi – Telefonsuz Kalma Fobisi

nomofobi
nomofobi nedir
telefonsuz kalma korkusu
nomofobi belirtileri
telefonsuz kalma fobisi

Nomofobi, toplumun teknolojiye bağımlılığı arttıkça gelişen yeni bir fobidir. En olası nedenler, yalnızlıktan veya izolasyondan korkmanın uzantılarıdır. Kelimenin tam anlamıyla her şey için cihazlarımıza o kadar bağımlı hale geldik ki, onlarsız olmak, hatta herhangi bir süre kullanamamak bile düşünülemez.

İnsanların telefonlarına bağımlı hale gelmesinin başka bir nedeni daha var ve bunun zihinsel bir sorunla ilgisi yok. Buna dopamin denir. Dopamin sisteminize salındığında, kendinizi mutlu, motive veya heyecanlı hissetmenize neden olur. İnstagram’a hızlı bir şekilde baktığınızda, e-postanızı kontrol ettiğinizde veya bir mesaj aldığınızda, kelimenin tam anlamıyla herhangi bir uyuşturucu gibi hareket eden küçük bir doz dopamin salınır. Zamanla, vücudunuz çok daha hızlı bir şekilde dopamine ihtiyaç duymaya başlar.

Esasen, nomofobi korkudan çok bağımlılıktan kaynaklanır.

Tanatofobi – Ölüm Fobisi

Tanatofobi
Ölüm fobisi
Ölümden korkma fobisi
tanatofobi neden olur
tanatofobi nedir

Bu bozukluğa sahip kişiler genellikle sevilen birinin travmatik ölümünü atlatamamış veya birinin ölümüne tanık olmuş kişilerdir. Tüm insanların yüzde üç ila onunun bu yoğun ölüm korkusuna sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Kromofobi – Renk Korkusu

kromofobi
kromofobi nedir
renk korkusu
renklerden korkmak

Kromofobi renk korkusudur. Garip göründüğünü biliyorum ama birçok insan her gün kromofobi ile uğraşıyor. Bir kişi genellikle bir veya iki renkten korkar. Sarı renk korkusu (Ksantofobi) veya mor renk korkusu (Porfirofobi) örnektir.

Bu tür fobi genellikle travma sonrası stres bozukluğu, otizm veya Asperger Sendromu ile ilişkilendirilir. Asperger veya Otizm ile bu fobinin neden ortaya çıktığını anlamak neredeyse imkansızdır.

Birinin savaşla ilgili bir bölgede olduğunu ve arkadaşının bir patlayıcının enkazıyla vurulduğunu veya vurulduğunu gördüğünü varsayalım. Arkadaşlarını kanlar içinde görürlerse, kırmızı renk fobisi yaşayabilirler.

Plütofobi – Para Fobisi

Plütofobi
Para Fobisi
Paradan Korkmak

Plütofobi, para, zenginlik veya zengin insanlardan korkmadır. “Bir insan neden çok paraya sahip olmaktan korkar ki?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu aslında kendi başına para değil, daha çok parayla gelen her şeyle ilgili. Plütofobisi olanlar, paranın getirdiği tüm sorumluluklardan ve bununla ilişkili tüm baş ağrılarından çok fazla korkarlar. Büyük miktarda parayı yönetmek ve paradan sorumlu olmanın getirdiği kaygıyla baş ederler.

Ablütofobi – Yıkanma Korkusu

ablütofobi
ablütofobi nedir
ablütofobi neden olur
ablütofobi korkusu nedir
ablütofobi ne demektir
ablütofobi anlamı
yıkanma korkusu
duş alma korkusu

Ablütofobi, banyo yapmaktan, duş almaktan veya yıkanmaktan duyulan yoğun korkudur.

Çoğu insan için rahatlatıcı güzel bir banyo veya uzun, sıcak bir duş dört gözle beklenen şeylerdir. Ablütofobisi olan insanlar için bu şeyler kesinlikle korkutucu olabilir. Birinin bu fobiden muzdarip olmasına ne sebep olabilir? Genellikle çocukken neredeyse boğulmak gibi travmatik bir olaydan kaynaklanır.

Geliofobi – Kahkaha Fobisi

Geliofobi gülme korkusudur. Geliofobisi olan kişiler aslında kahkaha sesine karşı yoğun bir endişe yaşarlar ve kendilerini kahkaha olasılığının olduğu her durumdan uzaklaştırırlar.

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia – Uzun Kelime Fobisi

Bazı insanlar Hippopotomonstrosesquippedaliophobia‘yı şaka veya kurgusal bir fobi olarak görür ve gerçek bir fobi olarak kabul etmez. Ama bu gerçek. Hippopotomonstrosesquippedaliophobia‘nin sosyal fobilerin birinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu fobiye sahip bir kişinin muhtemelen okulda yüksek sesle okuduğu veya bir grup insanın önünde konuştuğu ve başka bir uzun sözcüğü yanlış telaffuz ettiği için gülündüğü bir deneyimi olmuştur.

Helyofobi – Güneşten , Güneş Işığından Korkma

Helyofobi, güneş ışığından korkmadır. Güneş ışığı korkusu, temelde UV ışınlarına karşı bir alerji olan ışığa duyarlılığa sahip olmaktan farklıdır. Helyofobikler kendilerini gün ışığında dışarı çıkarken düşünemezler bile. Açıkçası, bu fobi, hiçbir zaman normal bir hayat yaşayamamalarına neden olabilir.

Güneş fobisi olan kişi geçmişte korkunç bir güneş yanığı geçirmiş veya cilt kanserine yakalanmaktan korkmuş olabilir.

Eisoptrofobi – Ayna Fobisi

eisoptrofobi
eisoptrofobi hakkında
eisoptrofobi ne demek
ayna fobisi
ayna fobisi nedir
ayna fobisi adı

Eisoptrofobisi olan birçok insan, aynalarla ilgili hurafelerden veya şehir efsanelerinden kaynaklanan bir korkuya sahiptir.

Panofobi – Her Şeyden Korkma

panofobi
panofobi nedir

Panofobi, bugün daha doğru bir tıbbi terim olan “yaygın anksiyete bozukluğu” veya “panik atak” olarak geçmektedir. Ama esasen her şeyden, her zaman korkan insanlar var. Başlarına korkunç bir şey geleceğine inandıkları için yaşayamayacaklarını veya çalışamayacaklarını düşünürler.

Fobofobi – Fobilerden Korkma

Bu garip fobinin ne olduğunu sadece adından anladığınızı düşünüyorsanız, kesinlikle haklısınız. Fobofobi, bir fobiye sahip olmaktan korkmaktan duyulan yoğun korkudur.

Fobofobi, hayatınızın bir noktasında kontrolsüz bir şekilde titremenize veya göğüs ağrısı ve kusmaya neden olan bir korku yaşadıysanız ortaya çıkabilir. Korkuyu deneyimlediğinizde nasıl hissettiğinize dair bir korku geliştirmeye devam edersiniz.

Roosevelt’in bir zamanlar dediği gibi, “korkmamız gereken tek şey korkunun kendisidir”.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 1
  e_lendim
  Eğlendim
 • 5
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir