1. Anasayfa
 2. Genel

Rolex Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek!

Rolex Hakkında Bilinmeyen 10 Gerçek!
Rolex, Rolex hangi ülkenin markası?, Rolex kaç yılında kuruldu?
0

Güvenilir ve dayanıklı saatler sunan Rolex, muhtemelen dünyanın en seçkin lüks saat markasıdır. Bu ikonik şirket hakkında az bilinen birkaç gerçeği bir araya getirdik.

Rolex’in Tüm Saatleri El Yapımıdır

Bir Rolex saat üretmek yaklaşık bir yıl sürer. Her saat İsviçre’de özenle elle üretilir. Rolex saatlerine, markanın katı standartlarını karşılamaları için tüm dikkat ve özveri gösterilmektedir. Bir Rolex saatin tüm parçaları tamamlandıktan sonra, elde birleştirilir ve test edilir.

Her Bir Rolex Fabrikadan Ayrılmadan Önce Basınç Testine Tabi Tutulur

Her Rolex saat, kasasında hava kaçağı olup olmadığını belirlemek için hassas bir hava basıncı odasına yerleştirilir. Tıbbi sınıf optik sensör herhangi bir yoğuşma veya su sızması tespit ederse, saat hurdaya çıkarılır.

Rolex Dünyanın En Pahalı Paslanmaz Çeliğini Kullanır

Diğer üst düzey markalar, tasarımlarında 316L paslanmaz çelik kullanır, ancak 904L paslanmaz çelik Rolex’e özeldir. 904L Çelik çok daha pahalıdır ve tuzlu su dalgıçları için gerçek bir sorun olan pasa ve korozyona karşı dirençlidir.

En Pahalı Rolex 17.75 Milyon Dolara Satıldı

1968’de paslanmaz çelik ve deriden üretilen Daytona 6239 modeli, en ikonik Rolex modellerinden biridir. Bu model, 2017 Ekim’de Phillips’in New York City’deki açılış müzayedesinde yaklaşık 18 Milyon Dolara satıldı.

Rolex Kullanacağı Altınları Kendi Dökümhanesinde Üretir

Rolex saat markası kendi altınını üretir. Altınların üretiminin ve işlenmesinin kontrolü kendilerinde olduğu için, malzemelerin yalnızca kalitesini değil, aynı zamanda görünümünü de istedikleri gibi ayarlayabiliyorlar. Rolex, kendi altınını üreten ve kendi dökümhanesi olan tek saat markasıdır.

Rolex Genel Merkezi, Herhangi Bir Hapishaneden Daha Korunaklıdır

Rolex, her biri 1 Milyon Dolar değerinde altın külçelerine sahiptir, bu nedenle, parmak izi tarayıcılar, banka kasası kapılar, iris tarayıcılar ve zırhlı kamyonlar kullanırlar.

Rolex’in Ne Anlama Geldiğini Kimse Bilmiyor

Saat ustaları, ismin Fransızca mükemmel saat mekanizması anlamına gelen horlogerie exquise’den geldiğini varsayarlar. Ancak Rolex’in kurucusu Hans Wilsdorf, Rolex adının kısa, saat kadranında güzel görünen ve her dilde telaffuz edilebilen bir kelime istediği için seçildiğini açıkladı.

Rolex Lüks Bir İsviçre Şirketi Olabilir Ancak Kökeni Londra’ya Dayanmaktadır

Firma Wilsdorf and Davis adıyla ilk kurulduğunda saat üretmiyordu sadece monte ediyordu. Daha sonra, 1919 yılında savaş yüzünden alınan lüks ithalat vergileri nedeniyle markayı İsviçre’nin Cenevre kentine taşıdılar.

Rolex, Romen Rakamlı Kadranlarında IV Yerine IIII’ü Kullanıyor

rolex IIII
“Rolex-Daytona-Meteorite-watch-Nicholas-P” (CC BY-ND 2.0) by nicholasputz

IIII, “Saatçinin dörtlüsü” olarak bilinir ve bunu tercih etmelerinin sebebi estetik bir görsel ve simetrik dengedir.

Rolex Saatler Okyanusun En Derin Noktasına Başarılı Bir Şekilde İnmiştir

rolex hakkında bilgi, rolex su geçirir mi
amh1988, CC0, via Wikimedia Commons

James Cameron, 2012 yılında Mariana Çukuru’na indiğinde, yanında 12.000 metre derinliğe kadar su geçirmezliği garanti edilen bir Rolex Deepsea Challenge vardı. Dalışın sonucunda saatte hiçbir sıkıntı yoktu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir