1. Anasayfa
 2. LH Özel

Japon Mafyası Yakuza Hakkında 8 Gerçek!

Japon Mafyası Yakuza Hakkında 8 Gerçek!
yakuza yakuza nedir yakuza dövmesi yakuza ne demek yakuza mafyası yakuza anlamı
0

Yakuza Nedir?

Yakuza, Japonya’da ortaya çıkan, havalı görünümlü dövmeleri olan acımasız bir suç örgütüdür. Bir numaralı Japon mafyasında göründüğünden çok daha fazlası var! Derinlere indik ve Yakuza hakkında en akıllara durgunluk veren gerçeklerden bazılarını bulduk, bu yüzden yapmanız gereken tek şey arkanıza yaslanıp bu konudaki her şeyi okumak!

Yakuza Üyesi Olmak Japonya’da Yasa Dışı Değildir

japon mafyası
ünlü japon mafyası
japon mafyası nedir
en büyük japon mafyası
japon mafya dövmesi
japonya'da mafya
Jorge from Tokyo, Japan, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Yakuza‘nın Japon polisiyle karmaşık bir ilişkisi olduğunu söylemek yetersiz kalır. Yürüttükleri herhangi bir suç faaliyeti şüphesiz yasa dışı olsa da, sadece Yakuza’nın bir üyesi olmak suç değil!

İsimleri Geleneksel Bir Japon Kart Oyunundan Geliyor

Oichu-Kabu, bir oyuncunun toplam 9 elde etmek için üç kart çektiği basit bir kart oyunudur. Sekiz, dokuz ve üç puan, oyuncuya 20 puan verir ve bu da iki onluk bir kombinasyon olduğu için sıfır olur.

Bu özel ele Ya-Ku-Za (sekiz-dokuz-üç) denir ve olabilecek en kötü eldir. Yakuza’nın adı anlamını buradan alır.

İki Orijinal Yakuza Grubu Vardı

İlki, Tekiya, sıradan sokak satıcılarıydı ve Japon toplumunun en düşük rütbeli üyelerinden bazılarıydı. 17. yüzyılda organize oldular ve yavaş yavaş organize suça dönüştüler.

İkinci grup, Japon toplumunun neredeyse tüm diğer üyeleri tarafından dışlanan kumarbazlar Bakuto‘ydu. Aynı zamanda tefecilik yaptılar. Kartlar en önemli gelir kaynaklarından biri olduğu için Yakuza adı Bakuto’dan geliyor.

Yakuza’nın 1960’larda 180.000’den Fazla Üyesi Vardı

Yakuza, Japonya’nın tamamen darmadağın olduğu İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde zirveye ulaştı. O zamanlar insanlar hala onurlu gangsterler kavramına inanıyorlardı ve ikisinin birleşimi, Japon gençlerinin çoğunu Yakuza’nın kapısına getirdi.

Yakuza Dramatik Bir Şekilde Yaşlanıyor

Japonya’nın ortalama yaş nüfusu yıldan yıla önemli ölçüde artıyor, bu bir zamanlar güçlü olan Yakuza’nın bile kaçamadığı bir şey. Japonya nüfusunun yaşlanmasına neden olan diğer tüm faktörlerin yanı sıra, Yakuza’nın bir üyesi olmak, Japon gençliği için giderek daha az arzu edilir hale geliyor. Bunun başlıca nedeni, artık suçluların genellikle hayatlarının geri kalanını hapiste geçirmesi ve şiddet içeren suçlar için artan cezalardır. Bugünün Yakuza üyelerinin yarısından fazlası şu anda 50 yaşın üzerinde, yüzde onu ise 70 yaşın üzerinde.

Yakuza, Müstakbel Gangsterlerin Bir Sınavı Tamamlamasını İstiyor

Bu düpedüz tuhaf görünse de Japonya, mafya patronlarını üyelerinin eylemlerinden sorumlu tutan yasalar çıkardıktan sonra çok mantıklı geldi. Sınav, hangi eylemlerin kanunen cezalandırılıp cezalandırılmayacağı, bunlarla ilgili cezalar ve para cezaları vb. konularını kapsayan en az on iki soru içerir.

Yakuza Üyelerinin Dövmelerinin Tamamı Sopa Ve Dürtme (Stick and Poke) Biçimiyle Yapılır

yakuza nedir
yakuza dövmesi
yakuza ne demek
yakuza mafyası
yakuza anlamı
Flickr user elmimmo, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Yakuza dövmeleri neredeyse her zaman bir tür Japon kültürü veya mitolojisine dayanır, ancak anlamlarında göründüğünden çok daha fazlası vardır.

Yakuza için dövme yaptırmak bir bağlılık işaretidir; ne kadar dövmeliysen, o kadar kararlısındır. Yakuza, dövmelerini herkese göstermez. Günlerini geçirirken onları mümkün olduğunca örterlerdi.

Bir Yakuza Üyesi İşi Batırırsa, Serçe Parmağının Ucunu Kesmek Zorunda Kalır

yakuza parmak
yakuza parmak kesmek
yakuza serçe parmak
Nesnad, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Yubitsume adı verilen süreç, kelimenin tam anlamıyla “parmak kısaltma” anlamına gelir ve Yakuza tarafından kuruluşundan bu yana uygulanmaktadır. Yubitsume‘nin kökenleri, Japon halkının düzenli olarak kılıç kullandığı günlere kadar uzanıyor ve bu süreç, bir Japon kılıcını kavramak için küçük parmağın çok önemli olmasından çok daha fazlasını ifade ediyordu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir