1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Timsahlar Hakkında 10 Büyüleyici Bilgi!

Timsahlar Hakkında 10 Büyüleyici Bilgi!
Leigh Bedford, CC BY 2.0
0

Timsahlar tehlikeli avcılar olabilir ama aynı zamanda çok ilginç ve eşsiz hayvanlardır. Görünüşe göre onlar hakkında bilinmesi gereken her şeyi biliyoruz, ama gerçekten öyle mi? Örneğin, bir timsahla yolunuz kesişirse zikzaklar çizerek kaçmanız gerektiğini kesinlikle duymuşsunuzdur. Yanlış. Yetişkin bir timsahtan kaçmak zor bir iştir, bunun yerine hayvanla aranıza mümkün olduğunca çok mesafe koymaya çalışın.

Timsahlar iyi evcil hayvan olmazlar. Timsahların duyguları ve sevgileri yoktur; içgüdüleri vardır. Eğer içgüdüsü mideyi doldurmaksa, midesini dolduracaktır.

Timsahlar çok keskin bir işitme duyusuna sahiptir. Hatta o kadar iyi ki, yumurtalarının içinden yavrularının seslendiğini duyabiliyorlar.

“Timsah gözyaşları” (samimiyetsiz veya yanlış bir duygu gösterisi) ağlamak deyimi, timsahların avlarını yerken gözyaşı dökmesinden gelir.

Filipinler’in Agusan del Sur Eyaletinde canlı yakalanan en uzun timsahın boyu 6,17 Metre, ağırlığı ise 1,075 kilogramdı.

Dünya çapında, timsahların yılda yaklaşık 1.000 insanı öldürdüğü tahmin edilmektedir.

Timsahlar sindirimlerini iyileştirmek için küçük taşları yutarlar. Bu taşlar midelerindeki yiyecekleri öğütmeye yardımcı olur.

Timsahlar hakkında bilinmeyen 10 bilgi
Arturo de Frias Marques, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Timsahlar, avlarını alt etmek için bir “ölüm dönüşü” yaparlar, çenelerini kullanarak kenetlenirler ve güçlü bir şekilde dönerler.

Timsahlar, dinozorlar ve kuşlar ile yakın dereceden akrabadır.

Timsahlar, zayıf çene açma kaslarına sahiptir. Bir lastik bantla veya çıplak ellerinizle çenelerini kapalı tutabilirsiniz.

Timsahlar, küçük filler, suaygırları, köpekbalıkları veya kedigiller gibi büyük memelileri avlayabilen, pusuda bekleyen , fırsatçı avcılardır.

Timsahlar ömürleri boyunca 4.000’den fazla diş çıkartabilirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir