1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Küçük Köpekler Neden Bu Kadar Sinirli?

Küçük Köpekler Neden Bu Kadar Sinirli?
Küçük Köpekler Neden Sinirli ?
0

Tehditkar davranmak üzere eğitilmiş olan köpekler, büyük, kaslı vücutlarıyla türlerinin en korkunçları gibi görünebilir. Ancak kanıtlar, daha küçük köpeklerin aslında büyük boy köpeklerin çoğundan daha agresif olabileceğini gösteriyor.

Peki Küçük Köpekler Neden Bu Kadar Sinirli?

Küçük Köpekler Neden Sinirli ?
Küçük Köpekler Neden Sinirli ?

İlk olarak, bir köpeğin nasıl küçük sayıldığını tanımlamak önemlidir. Pennsylvania Üniversitesi Veterinerlik Okulu Hayvan ve Toplum Etkileşimi Merkezi direktörü James Serpell, “9 kilogramdan daha hafif olan küçük köpekler daha reaktif olma eğilimindedir” dedi. Örneğin, Applied Animal Behavior Science dergisinde 30’dan fazla köpek ırkının sahiplerini araştıran 2008 tarihli bir araştırmaya göre, Dachshundlar, Chihuahualar ve Jack Russell teriyerleri ısırma girişiminde bulunma olasılığı en yüksek olanlardır. Küçük köpeklerde görülen diğer agresif davranışlar arasında hırıltı da olabilir. Bunun neden böyle olduğuna dair birkaç teori var.

Minik ırkların korkacak daha çok şeyleri olduğu için savunmacı tepki verme olasılıkları daha yüksek olabilir. Alternatif olarak, küçük köpeklerin tepkileri, sahiplerinin davranışlarının bir sonucu olabilir. Serpell’e göre “Sahipleri, küçük köpek ırklarını çocuklaştırma ve onları çaresiz bebekler gibi düşünme eğilimindedir.” Evcil hayvan sahipleri, küçük ırklara karşı aşırı korumacı olabilir, bu nedenle onları sosyalleştirmeyebilir veya stresli durumlara nasıl düzgün tepki vereceklerini öğretemeyebilirler.

Küçük Köpekler Neden Sinirli ?
Don DeBold, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

İlişki tesadüfi olabilir, ancak araştırmalar küçük köpeklerin sadece saldırganlıkla ilgili davranışlarında aşırı olmadığını göstermiştir. Serpell, büyük köpeklerle karşılaştırıldığında, küçük köpeklerin daha şiddetli ayrılık kaygısına sahip olma eğiliminde olduklarını, genellikle daha fazla havladıklarını ve evde idrara çıkma olasılıklarının daha yüksek olduğunu söyledi. Bu, genetiğin küçük köpeklerin aşırı davranışlarında rol oynadığı teorisine güven veriyor.

Serpell, bilim adamlarının küçük köpeklerin sinirli davranışlarının kökenini henüz incelemedikleri için teorilerden hangisinin doğru olduğundan emin olmadıklarını söyledi. Tüm teoriler potansiyel olarak bir rol oynayabilir.

Köpekle birlikte yaşarken bazı agresif davranışlar güvenli bir şekilde ele alınabilir, ancak bir hayvan hastaneleri sistemi olan VCA Hayvan Hastanelerine göre, davranışı düzeltmek için profesyonel bir köpek eğitmeni ile beraber çalışmak şarttır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir