Perşembe, Mart 30, 2023

Kedi Nanesi (Catnip) Nedir? Ne İşe Yarar?

Kedi Nanesi Nedir?

kedi nanesi nedir, catnip nedir, nepeta cataria
kedi nanesi nedir, catnip nedir, nepeta cataria

Kedi nanesi (Catnip) bilimsel olarak Nepeta cataria olarak da bilinen bir bitkidir. Kedi nanesinin aktif bileşenine Nepetalakton adı verilir. Birçok evcil kedinin çeşitli şekillerde tepki verdiği Nepetalakton, aslanlar ve kaplanlar gibi büyük kedileri de etkiler. Aslen Avrupa ve Asya’ya özgüdür fakat son yıllarda dünyanın her yerinde yetiştirilmeye başlandı.

Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?

Pek çok uzman, Nepetalakton adlı bileşenin kedigillere cezbedici geldiğine ve tepkiyi tetiklediğine inanıyor. Kediniz Catnip’in kokusunu aldığında, bitkinin yapraklarında hapsolmuş yağın salınmasına yardımcı olmak için onu tekmelemeye, çiğnemeye ve yuvarlamaya başlayabilir. Kedi nanesinin bileşenleri kedinin burnuna girdiğinde, burun boşluğunu kaplayan duyusal nöronlardaki reseptörlere bağlanırlar, bu da beynin duygu ve davranışı kontrol eden farklı bölgelerini harekete geçirir. Catnip’in etkileri kısa ömürlüdür, genellikle 10 ila 15 dakika sürer. Kediniz onu ne kadar çok ısırırsa ve içine çekerse, etkisi o kadar güçlü olur.

Kediler, kedi nanesine koklayarak, yalayarak, ısırarak, yuvarlayarak ve yanaklarını sürterek tepki verirler. Kedi nanesinin etkileri arasında esneme, salya akıtma, zıplama, hiperaktivite ve mayışma bulunur. Ayrıca, tüm kedilerin Catnip’ten etkilenmediğini belirtmekte fayda var. Uzmanlara göre bu durum kalıtsal ve her üç kediden biri kedi nanesinden etkilenmiyor.

Catnip, kedileri oynamaya teşvik etmek ve eğitim için yaygın olarak kullanılır. Ayrıca, kedilerin stresini azaltmak için veteriner kliniklerinde ve barınaklarda kullanılabilir. Kedinizin artık oynamadığı bir oyuncağı kedi nanesi kokusu ile buluşturup kedinizin tekrardan onunla oynamasını sağlayabilirsiniz. Kedi nanesi, kediler için zararlı değildir fakat, kedinizde alerjik bir reaksiyona neden olduğunu düşünüyorsanız kedinizin etrafında bulundurmamanızda fayda var.

Aşk
0
Aşk
Güzel
0
Güzel
HAHAHA
0
HAHAHA
Sinirli
0
Sinirli
Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen İsminizi Buraya Girin

Benzer İçerikler!

En Son Yorumlar