1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Zehirli Örümcekleri !

Dünyanın En Zehirli Örümcekleri !
dünyanın en zehirli örümcekleri dünyanın en zehirli örümcekleri türleri dünyanın en zehirli örümcek türleri dünyanın en tehlikeli örümcek türleri dünyanın en zehirli 10 örümceği dünyanın en tehlikeli 10 örümceği dünyanın en tehlikeli örümcekleri en zehirli örümcekler en zehirli örümcek türleri zehirli örümcek cinsleri

Örümcekler, Antarktika hariç her kıtayı kolonileştirmiş olan gezegendeki en başarılı eklembacaklılardan biridir. Bu sekiz bacaklı eklembacaklıların tümü zehirli değildir, ancak bazıları insanlar için ölümcül olabilir. Kötü şöhretli karadul örümceğinden ultra ölümcül huni örümceğine kadar, işte dünyadaki en zehirli örümceklerden bazıları.

Kahverengi Yalnız Örümcek (Loxosceles Reclusa)

kahverengi yalnız örümcek
kahverengi münzevi örümcek
Loxosceles Reclusa
mattb, Public domain, via Wikimedia Commons

Adından da anlaşılacağı gibi, kahverengi yalnız örümcek (Loxosceles Reclusa) utangaç bir doğaya sahiptir. Karanlık, korunaklı yerlerde saklanma eğilimindedir. Bununla birlikte, kahverengi yalnız örümcek, kendisini tehdit altında hissederse ısırır ve ısırıkları ölümcül olabilir. Genellikle güney ve orta Amerika’da bulunurlar. Kahverengi yalnız örümcek insanlar için tehlikeli olabilir çünkü zehirleri cilt nekrozuna (Doku ölümü) neden olabilecek bir toksin içerir.

Çoğunlukla, ısırılan yerde yanma ve kaşıntı, ayrıca ateş ve mide bulantısı gibi semptomlar, ısırıktan birkaç saat sonra gelişir. Bu örümceğin zehri, özellikle küçük çocuklar ve yaşlılar gibi daha savunmasız gruplarda ciddi reaksiyonlara ve hatta ölüme yol açabilir.

Serseri Örümcek (Eratigena Agrestis, Eski Adıyla Tegenaria agrestis)

Serseri Örümcek
Eratigena Agrestis
Tegenaria agrestis
Hobo Spider
Hobo Örümceği
Judgeking, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Huni ağ örümcekleri olarak bilinen örümcek ailesinin bir parçası olan serseri örümcek (Eratigena agrestis, eski adıyla Tegenaria agrestis), açık ila orta kahverengi rengi ve karnındaki çoklu şerit desenleriyle tanınabilir.

Genellikle kahverengi yalnız örümcekle karıştırılırlar, ancak kahverengi yalnız örümcek insanlar için çok daha tehlikelidir. Serseri örümceklerin aslında ne kadar zehirli oldukları konusunda pek çok tartışma var. Öyle ki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi onları zehirli örümcekler listesinden çıkardı. Bununla birlikte, serseri örümceğin ısırıkları bölgede şişlik ve kızarıklıkla sonuçlanacağı ve küçük çocuklarda daha ciddi etkileri olabileceği için yine de dikkatli olmak akıllıca olacaktır.

Karadul (Latrodectus Mactans)

karadul
kara dul
karadul böceği
karadul örümceği türkiye
karadul zehirli mi
karadul böcek
karadul bilgileri
karadul ile ilgili bilgiler
karadul ne kadar zehirli
karadul zehirli mi
karadul türkiyede yaşar mı
karadul ısırırsa ne olur
INULL (talk) (Uploads), Public domain, via Wikimedia Commons

Karadul en zehirli örümceklerden biridir ve Antarktika hariç her kıtada bulunur. Dişi karadul örümceğini, parlak siyah gövdesi ve karnın alt tarafındaki belirgin kırmızı kum saati şeklinden tanıyabilirsiniz. Erkek karadul daha küçüktür, kahverengi veya gri renklidir. Küçük kırmızı sporları vardır ama kum saati işareti yoktur.

Hem erkek hem de dişi karadul zehirli iken, sadece dişi insanlar için tehlikelidir. Bir karadulun zehrinin bir çıngıraklı yılanınkinden 15 kat daha güçlü olduğu bildiriliyor, ancak ısırıklarında o kadar fazla zehir yaymıyorlar, bu nedenle ölümler nadir. Bu, karadul ısırığının acı verici olmadığı anlamına gelmez! Karadul tarafından ısırılacak kadar şanssız olanlar mide bulantısı, ateş, terleme, kas krampları ve nefes darlığı yaşarlar ve bu semptomlar birkaç gün sürebilir.

Brezilya Gezgin Örümcekleri (Phoneutria Boliviensis)

Muz Örümceği
Phoneutria boliviensis
brezilya gezgin örümcekleri
brezilya gezgin örümceği
brezilyalı gezgin örümcek
brezilya gezgin örümceği özellikleri
lrubio7, CC BY 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by/4.0, via Wikimedia Commons

Genellikle muz örümceği olarak adlandırılan (muz sevkiyatlarında saklandıkları için), Brezilya Gezgin Örümceği kesinlikle kaçınmak isteyeceğiniz bir örümcek. Yunanca “katil” anlamına gelen Phoneutria cinsine aittirler ve bu, dünyadaki en zehirli örümceklerden biri oldukları için oldukça uygundur.

Bu eklembacaklı agresiftir ve Brezilya Gezgin Örümceği, dışarıda kamp yapmak yerine geceleri orman zeminini arar ve avını avlar. Kendinizi Kosta Rika veya Arjantin gibi Orta ve Güney Amerika’da bulursanız dikkatli olun! Nörotoksik zehirleri son derece acı vericidir ve sinir sistemini etkileyerek terleme ve salya akmasına, kas kontrolünün kaybına, solunum problemlerine ve bazı durumlarda istenmeyen uzun süreli ereksiyonlara neden olur.

Sarı Kese Örümceği

sarı kese örümceği
sarı keseli örümcek
Анатолий Озерной /Anatoliy Ozernoy, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Sarı keseli örümcekler, Cheiracanthiidae familyasındadır ve muhtemelen diğer herhangi bir örümcek türünden daha fazla insan ısırırlar. Bu örümcekler, Amerika’dan Kuzey Avrupa’ya, Güney Afrika’dan Hindistan’a ve hatta Avustralya ve Japonya’ya kadar tüm dünyaya dağılmıştır. Gece avcılarıdır ve gün boyunca küçük beyaz ağ kozalarında saklanırlar.

İnsanlar için hafif derecede zehirli olan sarı kese örümceği ısırığı ağrılı olabilir ve bu örümceğin ısırıkları bazen kahverengi yalnız örümceğin ısırıkları sanılarak yanlış teşhis edilebilir. Zehirleri nekrotik lezyonlara ve ayrıca ısırık yerinde kızarıklık, şişlik ve iltihaplı yaralara neden olabilir.

Kahverengidul Örümceği (Latrodectus Geometricus)

kahverengidul
kahverengi dul
kahverengi dul örümcek
Latrodectus Geometricus
Darklich14, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Latrodectus geometricus, kahverengidul örümceğinin bilimsel adıdır. Karnındaki kum saati şeklindeki işaret, onu kötü şöhretli kuzeni Karadula benzetiyor, ancak bazı önemli farklılıklar var. Kahverengidulun işareti kırmızıdan ziyade turuncu ve sarıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, ağırlıklı olarak ten rengi ve kahverengi beneklere ve pürüzsüz yerine dikenli bir görünüme sahiptirler. Güney Amerika kökenli olduğuna inanılan kahverengidul örümceği dünyanın her yerinde bulunur.

Kahverengidulun zehri, karadulun zehrinden daha az zehirlidir. Ancak yine de ölümcül olabilir. Bir karadul kadar zehir yaymasalar da, kahverengidulun ısırığı nörotoksik zehri nedeniyle yine de latrodektizme neden olabilir. Laktrodektizm semptomları ise ağrı, terleme, kas sertliği ve kusmayı içerir.

Kızıldul Örümceği (Kırmızıdul , Latrodectus Bishopi)

Florida Division of Plant Industry Archive, CC BY 3.0 US https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/us/deed.en, via Wikimedia Commons

Çoğunlukla Orta ve Güney Florida’daki kum tepelerinde yaşayan kızıldul örümceği (Latrodectus bishopi), kötü şöhretli “dul” ailesinin bir başka üyesidir. Zehirleri kahverengi ve karadullar kadar öldürücüdür, ancak insan temasından çok uzakta yaşadıkları için tıp literatüründe kayıtlı bir ısırık olmamıştır. Dişi kırmızıdul örümceğinin zehri, uzun süreli kas spazmlarına neden olduğu düşünülen bir nörotoksindir.

Kırmızıdul örümceğinin kırmızı-turuncu bir kafası ve bacakları ve kırmızı noktaların etrafında sarı halkalar olan siyah bir karnı vardır. “Kuzenleri” gibi bir kum saati işaretinden ziyade, kırmızıdulun genellikle bir veya iki kırmızı işareti vardır.

Kırmızı Sırtlı Örümcek (Latrodectus Hasselti)

Latrodectus Hasselti
kırmızı sırtlı örümcek
kızıl sırtlı örümcek
sırtı kırmızı örümcek
sırtı kırmızı böcek
Robertwhyteus, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Çarpıcı derecede benzer görünümü nedeniyle, kırmızı sırtlı örümceğin (Latrodectus hasselti) bir zamanlar karadul örümceğinin bir alt türü olduğu düşünülüyordu, ancak bu farklı bir tür. Avustralya karadulu olarak da bilinen bu tüyler ürpertici örümceği Avustralya, Güneydoğu Asya ve Yeni Zelanda’da bulabilirsiniz.

Dişi kırmızı sırtlı örümceğin ısırığı son derece zehirlidir ve yaşamı tehdit edebilir. Dişlerini kullanarak, ısırma bölgesinde yoğun ağrıya, terlemeye ve tüylerin diken diken olmasına neden olan karmaşık bir zehir enjekte eder. Zaman geçtikçe bu belirtiler kötüleşir ve ayrıca kızarıklık ve şişliğin yanı sıra mide bulantısı, kas seğirmesi, baş ağrısı ve ateş olabilir. Şiddetli vakalarda solunum yetmezliği oluşabilir. Neyse ki, 1956’da bilim adamları, ilk ısırıktan birkaç hafta sonra kullanıldığında bile çok etkili olan kızıl sırtlı örümcek zehrinin panzehrini yayınladılar. O zamandan beri ölüm bildirilmedi.

Huni Ağ Örümceği (Atrax Robustus)

Atrax robustus
huni ağ örümceği
huni ağ örümceği özellikleri
huni ağ örümceği nerede
huni ağı örümceği
huni ağlı örümcek
huni örümceği
Tirin at the English-language Wikipedia, CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Normalde örümcekler dünyasında daha ölümcül olan dişidir, ancak huni ağ örümceklerde (Atrax Robustus) erkek daha zehirli ısırır. Özellikle bir çocuk ısırıldıysa, panzehirle hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Huni ağlı örümceğin zehirli ısırıkları nedeniyle, ısırıldıktan sonraki bir saat içinde ölüm meydana gelen birkaç ölüm kaydedildi. Bununla birlikte, panzehrin 1981’de geliştirilmesinden bu yana, daha fazla ölüm kaydedilmedi. Ağırlıklı olarak güneydoğu Avustralya’da (Sidney) bulunan huni ağ örümceği Yeni Zelanda, Şili ve Avrupa’da da bulunur.

İlginç bir şekilde, kedi ve köpek gibi hayvanlar bir huni ağ örümceğinin ısırığından gerçekten kurtulabilirler. Vücutlarının toksini nötralize etmesi yaklaşık 30 dakika sürer. Bu kadar şiddetli bir reaksiyon gösteren sadece insanlardır. Bu zehir sinir sistemini etkiler ve kalp atış hızında artış, ağızda uyuşma,karıncalanma ve nefes almada zorluk gibi semptomlara neden olur.

Altı Gözlü Kum Örümceği (Hexophthalma Hahni)

altı gözlü kum örümceği
6 gözlü kum örümceği
kum örümceği
Hexophthalma Hahni
kendini kuma gömen örümcek
JonRichfield, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Güney Afrika’daki çöllerde bulunan altı gözlü kum örümceği (Hexophthalma hahni), hiçbir şeyden habersiz avını pusuya düşürmek için kendini kuma gömer. Örümceğin üzerini örten küçük, sert tüyler, kum parçacıklarını üzerinde tutmaya yardımcı olarak kamuflajına katkıda bulunur.

Toksikoloji araştırmalarına göre, nekrotik etkilere sahip zehir üreten başka bir eklembacaklı olan altı gözlü kum örümceği, eklembacaklı akrabaları arasında en zehirli olanıdır. Bilim adamları, zehirlerinde doku tahribatına, kan damarı sızıntısına ve kanın incelmesine neden olabilecek proteinler olduğunu bulmuşlardır. Şu anda panzehri yok.

Fare Örümceği (Missulena Occatoria)

fare örümceği
Missulena
Missulena Occatoria
Peripitus, CC BY-SA 3.0 http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Siyah renkli, tıknaz, kalın bacakları ve belirgin bir şekilde şişkin baş ve çene bölgeleri olan fare örümceği (Missulena Occatoria), adından çok daha fazla ürkütücü görünüyor. Bir tür Şili’de, diğeri Güney Amerika’da ve geri kalanı Avustralya’nın her yerine dağılmıştır.

Sert, büyük dişleri derin ve çok acı verici bir ısırmaya neden olabilir. Ancak bilim adamları fare örümceğinin zehrinin çok zehirli olduğuna inanırken bu örümcek nadiren zehir enjekte ediyor. Çok az vaka bildirildiği için, fare örümceklerinin çok fazla zehir kullanmadıkları ve hatta “kuru ısırık” yapabildikleri düşünülmektedir. Neyse ki, huni ağ örümceği panzehrinin fare örümceği ısırığı vakalarında etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım