1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Tehlikeli Böcekleri!

Dünyanın En Tehlikeli Böcekleri!
Dünyanın En Tehlikeli Böcekleri tehlikeli böcekler dünyanın en tehlikeli böcek türleri dünyadaki en tehlikeli böcekler dünyadaki en tehlikeli böcek dünyanın en tehlikeli sineği dünyanın en tehlikeli 10 böceği en tehlikeli böcek dünyanın en zehirli böcek türleri
0

Öpücük Böceği

Suikastçı böcek olarak da bilinen öpücük böceği, cildinize bulaşmayı ve büyük bir ısırık almayı sever. Bununla ilgili sorun, öpücük böceği sizi ısırdığında ağzında dışkı varsa, Chagas hastalığına yakalanma olasılığınızdır. Bu küçük asalak hastalığı, ısırıktan 10-30 yıl sonrasına kadar semptom göstermeyebilir.

öpücük böceği
öpücük böceği zararları
öpücük böceği ısırırsa ne olur
öpücük böceği zararlı mı
öpücük böceği fotoğrafı
öpücük böceği nedir
öpücük böcekleri
Suikastçı böcek
Suikastçı böcekler
Heigen Villacarlos, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Pire

pire
pire ısırığı
pire resmi
Keme Piresi

Pirelerin yaygın olması tehlikeli olmadığı anlamına gelmez. Hıyarcıklı Veba adlı küçük şeyi hatırlıyor musunuz? Bu Keme Piresi, Avrupa nüfusunun %60’ını öldürdü ve bugün hala buralardalar. Pireler, hayvanlar ve insanlar arasında mükemmel bir taşıyıcıdırlar. Sebep oldukları ölüm sayısı göz önüne alındığında, listedeki yerlerini hak ettiler.

Mermi Karıncası

mermi karıncası
mermi karıncaları
mermi karınca
Paraponera clavata
Graham Wise from Brisbane, Australia, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Mermi karıncaları (Paraponera clavata), hızlı bir şekilde çalışan devasa, korkunç görünümlü yaratıklardır. Isırıkları, bir mermiyle vurulmaya benzer şekilde dayanılmaz derecede acı verici olarak tanımlanır. Sadece bu da değil, ağrı tam bir gün sürebilir.

BotFly (Oestridae)

botfly
botfly nedir
Brüksel, Belçika’dan Frank Vassen, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

BotFly derinize girer yumurtalarını bırakır. Sinekler sonunda ciltte ciddi ve garip enfeksiyonlara neden olarak yumurtadan çıkar. Larvaları dışarı çıkardıkları bir video izlemek istiyorsanız, kusmaya hazırlanın.

Katil Arı

katil arı
katil arılar
katil arılar türkçe
katil arı sokması
katil arı nedir
afrika katil arı
Jeffrey W. Lotz, Florida Department of Agriculture and Consumer Services, Bugwood.org, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

Katil arılar tam olarak bildiğimiz ortalama bal arısı gibidir, ancak farklı bir zihniyete sahiptirler. Yıllar geçtikçe, katil arı türü kendisini bal porsuğu gibi yırtıcı hayvanlara karşı ölümcül bir güçle korumak için gelişti. Her katil arı, ortalama bal arısından 10 kat daha fazla zehir pompalayabilir ve ayrıca on kat daha agresiftir.

Bu uçan saldırganla karşılaştığınıza inanıyorsanız uzak durun çünkü arkadaşlarını getirecektir.

Çeçe Sineği (Glossina)

çeçe sineği
çeçe sineği nedir
çeçe sineği nerede yaşar
çeçe sineği nasıl bir sinek
çeçe sineği hakkında bilgi
Glossina
Alan R Walker, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

Çeçe sineğiyle karşılaşmak istemiyorsan seyahat etmemen en iyisi. Çeçe sineği, işi bittiğinde size hediye bırakan bir kan emicidir, vücudunuza parazit sokar. Bu parazitler, uyku hastalığına neden olur ve bu da erken evrelerde uyuşukluğa ve eklem ağrısına neden olur ve daha sonra ölüme yol açabilir.

Asya Dev Eşek Arısı

Asya Dev Eşek Arısı
en büyük eşek arısı
dev eşek arısı
Yasunori Koide, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Asya Dev Eşek Arısı, daha büyük böcekler ve arı larvaları ile beslenir, fare deliklerine veya yerdeki herhangi bir deliğe yuva yapar. Arka bahçenizdeki eşek arıları, etrafınıza geldiğinizde sizi rahatsız edip, korkutuyor. O arının 5 kat daha büyük olduğunu hayal edin?

Siafu (Sürücü Karınca veya Safari Karınca)

Siafu
Sürücü Karınca
Safari Karınca
Dorylus
Yathumon M A, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Dorylus olarak da bilinen bu karıncalar yollarında hiçbir şey bırakmazlar. Orta ve Doğu Afrika’da bulunan Siafu Karıncaları, koloni başına 20 milyondan fazla karınca olan büyük ordu karıncalarıdır. Bu karıncalarla ilgili korkutucu olan şey, göç ederken neredeyse her şeyi kesebilen dev kıskaçlarını kullanmalarıdır. 50 milyona varan sürüler halinde seyahat ederler ama neyse ki günde yirmi metre hızla çok yavaşlar.

Kahverengi Yalnız Örümcek (Loxosceles Reclusa)

kahverengi yalnız örümcek
kahverengi münzevi örümcek
kahverengi keşiş örümceği
mattb, Public domain, via Wikimedia Commons

Kahverengi Yalnız Örümcek, çok zehirli ısırıklarıyla çok tehlikeliler. Isırığı derinin katmanlarını çürütür ve çok kötü bir iltihaplı yaraya neden olabilir. Eğer yarayla ilgilenmezsen, kaçınılmaz olarak mezara doğru gidiyorsun.

Sivrisinekler

sivrisinek
sivrisinekler
sivrisinek ısırığı
zehirli sivrisinek ısırığı
James Gathany, Public domain, via Wikimedia Commons

Sivrisinekler sıtma ve diğer hastalıkları taşırlar, bu da onları böcek krallığındaki en büyük katiller yapar. Sivrisinekler bulaşıcı hastalıkların en etkili taşıyıcılarıdır ve her yıl milyonlarca ölüme neden olurlar. Batı Nil virüsü çok büyük bir sorun olmasa ve tedavi edilebilir olsa da, sizi ısıran o kan emicinin onun yerine sıtma taşıdığını hayal edin. Bir dahaki sefere bir sivrisineği öldürdüğünde bunu düşün.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir