1. Anasayfa
 2. Hayvanlar Alemi

Dünyanın En Büyük Örümceği, Kuş Yiyen Goliath İle Tanışın

Dünyanın En Büyük Örümceği, Kuş Yiyen Goliath İle Tanışın
dünyanın en büyük örümceği En büyük tarantula Kuş yiyen goliath kuş yiyen örümcek kuş yiyen tarantula Theraphosa blondi
0

Amerika Birleşik Devletleri bazı korkunç örümceklere ev sahipliği yapıyor, ancak çoğu örümcek bir bardak ve bir kağıtla yakalanabilir. Kuş Yiyen Goliath (Theraphosa blondi) örümceğinde durum böyle değil. Yaklaşık bir ayak genişliğinde olan bu tarantula, dünyanın en büyük örümceğidir.

National Geographic’e göre Kuş Yiyen Goliath adı, bu tarantulayı sinek kuşu avlarken gösteren 18. yüzyıldan kalma bir gravürden geliyor. Gerçekte, neredeyse hiç kuş yemezler. Ara sıra kurbağa, fare veya kertenkele yedikleri bilinmesine rağmen, böcekler tercih ettikleri besindir.

kuş yiyen goliath
kuş yiyen örümcek
dünyanın en büyük örümceği
Snakecollector, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Theraphosa blondi, avlarını tuzağa düşürmek için ağ örmeye ihtiyaç duymaz. Kurbanlarının üzerine atlar ve büyük dişlerini kullanarak onlara zehir enjekte eder. Zehir, avın içini sıvılaştırarak örümceğin onu yemesini kolaylaştırır.

Kuş Yiyen Goliath, dünyanın en büyük örümceği olabilir fakat yağmur ormanlarında onu avlamak isteyen başka hayvanlar da var. Bu yüzden kendini korumak için, vücudunu kaplayan tüyleri kullanan bir savunma mekanizması geliştirmiştir. Bu tarantula tehdit edildiğinde arka bacaklarını kuvvetli bir şekilde karnına sürterek dikenli tüylerini havaya fırlatır ve yakınlarda olacak kadar şanssız olan herkesin gözlerini, ağzını ve derisini tahriş eder.

Goliath’ın ne ısırığı ne de tüy saldırısı bir insana ciddi zarar vermez, ancak örümcek fobiniz varsa yine de Venezuela, kuzey Brezilya, Guyana, Fransız Guyanası ve Surinam ormanlarından uzak durmanızı öneririz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir