Perşembe, Mart 30, 2023

Dünyanın En Büyük Örümceği, Kuş Yiyen Goliath İle Tanışın

Amerika Birleşik Devletleri bazı korkunç örümceklere ev sahipliği yapıyor, ancak çoğu örümcek bir bardak ve bir kağıtla yakalanabilir. Kuş Yiyen Goliath (Theraphosa blondi) örümceğinde durum böyle değil. Yaklaşık bir ayak genişliğinde olan bu tarantula, dünyanın en büyük örümceğidir.

National Geographic’e göre Kuş Yiyen Goliath adı, bu tarantulayı sinek kuşu avlarken gösteren 18. yüzyıldan kalma bir gravürden geliyor. Gerçekte, neredeyse hiç kuş yemezler. Ara sıra kurbağa, fare veya kertenkele yedikleri bilinmesine rağmen, böcekler tercih ettikleri besindir.

kuş yiyen goliath
kuş yiyen örümcek
dünyanın en büyük örümceği
Snakecollector, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Theraphosa blondi, avlarını tuzağa düşürmek için ağ örmeye ihtiyaç duymaz. Kurbanlarının üzerine atlar ve büyük dişlerini kullanarak onlara zehir enjekte eder. Zehir, avın içini sıvılaştırarak örümceğin onu yemesini kolaylaştırır.

Kuş Yiyen Goliath, dünyanın en büyük örümceği olabilir fakat yağmur ormanlarında onu avlamak isteyen başka hayvanlar da var. Bu yüzden kendini korumak için, vücudunu kaplayan tüyleri kullanan bir savunma mekanizması geliştirmiştir. Bu tarantula tehdit edildiğinde arka bacaklarını kuvvetli bir şekilde karnına sürterek dikenli tüylerini havaya fırlatır ve yakınlarda olacak kadar şanssız olan herkesin gözlerini, ağzını ve derisini tahriş eder.

Goliath’ın ne ısırığı ne de tüy saldırısı bir insana ciddi zarar vermez, ancak örümcek fobiniz varsa yine de Venezuela, kuzey Brezilya, Guyana, Fransız Guyanası ve Surinam ormanlarından uzak durmanızı öneririz.

Aşk
0
Aşk
Güzel
0
Güzel
HAHAHA
0
HAHAHA
Sinirli
0
Sinirli
Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen İsminizi Buraya Girin

Benzer İçerikler!

En Son Yorumlar