1. Anasayfa
 2. Finans

Elon Musk Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek

Elon Musk Hakkında Bilinmeyen 12 Gerçek
0

Elon Musk Hakkında Bilinmeyenler !

Elon Musk bir mühendis, mucit, CEO, yatırımcı ve milyarderdir. Ancak Musk’ta göründüğünden daha fazlası var ve bu kendi kendini yetiştirmiş Güney Afrika yerlisini gerçekten anlamak için birkaç gerçeği öğrenmek gerekiyor. Elon Musk, vizyonu olan bir hayalperesttir; PayPal ve Tesla’yı kurdu fakat asıl hedefi Uzay’ı keşfetmek ve Mars’ı kolonileştirmeye yardımcı olmak.

Bilim kurgu gibi mi geliyor? Elon Musk hakkında bilmediğiniz bu şeylere bir göz atın ve belki de geçmişteki başarıları onun gelecek vizyonları hakkında fikir verebilir.

Demir Adam İçin Elon Musk’tan İlham Alındı !

Demir Adam'ın ilham alındığı kişi kim ? , Demir Adam ve Elon Musk


Demir Adam’ın yönetmeni Jon Favreau’nun süper kahraman Demir Adam’ın Tony Stark tarafını gerçekmiş gibi göstermesi gerekiyordu. İlham almak için bir roket bilimcisi ve yeşil enerji öncüsü olan Elon Musk’a baktı.

Elon Musk Günde Bir Dolarla Yaşıyordu !

Elon Musk Çocukluğu
RockSkater99, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Elon Musk’ın anne ve babası o 8 yaşındayken boşandı ve daha sonra Musk, annesi Maye ile Güney Afrika’nın çeşitli şehirlerinde yaşadı. Amerika Birleşik Devletleri’ne taşınmayı hayal ediyordu ancak 17 yaşında tek başına Kanada’ya göç etti.

Geleceğin milyarderi aile üyeleriyle kaldığı zamanlarda günde sadece 1 dolarla yaşadı.

Elon Musk Henüz 12 Yaşındayken Bir Video Oyunu İçin Kod Yazdı ve Sattı

Elon Musk Blastar
Emily Shanklin at SpaceX, Public domain, via Wikimedia Commons

Elon Musk ergenlik çağına gelmeden önce, “Blastar” adlı uzay tabanlı bir video oyunu için kod yazmıştı. O sırada sadece 12 yaşındaydı ve hala Güney Afrika’da yaşıyordu. Tesla CEO’su, kodu bir bilgisayar dergisine satarak birkaç yüz doları cebine koydu.

Elon Musk “Keşke Yemek İçin Zaman Ayırmak Zorunda Kalmasaydım”

Elon Musk Yemek
Steve Jurvetson from Los Altos, USA, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Elon Musk’ın , arkadaşı Nicholson’a yaptığı bir açıklama, mucidin işine olan bağlılığını ortaya koyuyor. “Daha fazla çalışabilmek için yemek yememenin bir yolu olsaydı yemezdim. Keşke oturmadan besin almanın bir yolu olsaydı. “

Elon Musk Üniversite Sırasında Para Kazanmak İçin Hafta Sonları Evini Gece Kulübüne Dönüştürdü

Elon Musk Üniversite Yılları
Brian Solis, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

1992’de Elon Musk, fizik ve ekonomi okumak için Kanada, Ontario’daki Queen’s Üniversitesi’nden Pennsylvania Üniversitesi’ne transfer oldu. Bu sırada, geleceğin Silikon Vadisi girişimcisi Adeo Ressi ile arkadaş oldu. Sonunda çift, yurtlarından kampüs dışındaki 10 yatak odalı büyük bir eve taşındı ve burada evlerini hafta sonları derme çatma bir kulüp ve parti mekanına çevirerek ekstra para kazandılar.

2040 Yılına Kadar Mars’ı Kolonileştirmek İstiyor

Elon Musk Mars

2018’de Musk, Falcon Heavy roketinin ilk seferini başlattı. Bu, Mars’ı kolonileştirme gibi o kadar da basit olmayan hedefine ulaşma sürecinde yalnızca erken bir adım. Şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olmasını umduğu “Gezegenler Arası Taşıma Sistemi” adlı bir projesi var. Elon Musk, sıvı metan yakıtlı roketinin, gemide 100 kişi ile altı aylık bir uçuşla Mars’a gitmesini bekliyor.

Zip2 Elon Musk’ı 28 Yaşında Multimilyoner Yaptı

Elon Musk Zip2
NASA Kennedy from United States, Public domain, via Wikimedia Commons

Elon Musk, 1990’ların ortalarında enerji fiziğinde doktora yapmak için Stanford Üniversitesi’ne gitti. Ancak Kuzey Kaliforniya’da İnternet patlaması başlıyordu ve Musk bunun bir parçası olmak istiyordu. 1995 yılında, 24 yaşındayken, ilk şirketi Zip2 Corporation’ı kurmak için gittikten sadece iki gün sonra Stanford Üniversitesi’nden ayrıldı.

Musk tüm enerjisini Zip2’ye harcadı. Ancak, çok ihtiyaç duyduğu yatırımı almak için şirketin çoğunluk hakkından vazgeçmek zorunda kaldı. 1999’da Compaq Computer Corporation, Zip2’yi 307 milyon dolara satın aldı. Elon Musk, şirketteki %7 hissesi karşılığında 22 milyon dolar kazandı ve bu onu 28 yaşında multimilyoner yaptı.

Elon Musk, PayPal’ı Kurdu

Elon Musk PayPal
Daniel Oberhaus, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

1999’da Elon Musk, çevrimiçi bir banka olan X.com adlı başka bir şirket kurmak için Zip2’yi satarak kazandığı paradan 10 milyon dolar ayırdı. Şirketin amacı, kullanıcıların bir kişinin e-posta adresini kullanarak internette güvenli bir şekilde para transfer etmesinin bir yolunu sağlamaktı. Sadece bir yıl sonra X.com, PayPal’ı başlatan Confinity adlı bir şirketi satın aldı.

Zamanla, büyük ölçüde eBay sayesinde PayPal halka açık bir şirket haline geldi. eBay sonunda PayPal’ı 2002’de 1,5 milyar dolara satın aldığında, PayPal’ın %11,5 ile en büyük hissedarı olan Elon Musk, 165 milyon dolar kazandı.

Elon Musk Başlangıçta Tesla ile İlişkili Değildi

Elon Musk Tesla , Tesla kurucuları
Ivan Radic, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Elon Musk şu anda Tesla’da CEO ve ürün mimarı ve kurucu ortak olarak kabul ediliyor. Ancak, başlangıçta bu elektrikli otomobil şirketiyle ilgisi yoktu.

Martin Eberhard ve Marc Tarpenning, 2003 yılında Tesla Motors’u kurdu. Tesla için hayalleri, insanları petrol bağımlılığından kurtarmaktı. Elon Musk ise 2004 yılında girişime 70 milyon dolar yatırım yaparak resme dahil oldu. Yönetim kurulu başkanı rolünü üstlendi ve şirketin ilk elektrikli arabası olan Tesla Roadster’ın tasarlanmasına yardımcı oldu. Aracın üretimindeki birkaç aksamaya rağmen Elon Musk, 2008 yılında Tesla CEO’su olarak görevi devraldı.

Elon Musk’ın Tesla CEO’su Olarak Maaşı Yılda 1 Dolar !

Elon Musk Tesla
Maurizio Pesce from Milan, Italia, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Steve Jobs, Apple CEO’su olarak yılda yalnızca 1 dolar maaş alacağını açıkladığından beri, bu eğilim diğer şirket başkanları arasında yakalandı. Elon Musk’ta Tesla’nın CEO’su olarak yılda 1 dolarlık trene atladı. Bununla birlikte, Kaliforniya yasalarına göre, bir kişi en azından asgari ücret kazanmak zorundadır, bu nedenle Elon Musk’ın maaşı aslında yılda 37.000 $’dır. Musk, maaş çekini bozdurmadığını ve yıllık maaşının bir Tesla banka hesabında olduğunu söyledi.

James Bond’un İkonik Arabası Islak Nellie’yi Neredeyse 1 Milyon Dolara Satın Aldı

Elon Musk James Bond
Steve Jurvetson from Menlo Park, USA, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Elon Musk, 2013 yılında Londra’daki bir müzayedede Beni Seven Casus filminden ünlü 1977 yapımı Lotus Esprit’i 997.000 dolara satın aldı.

Ancak ikonik film hatırasını sadece eğlence için satın almadı. Musk, Islak Nellie lakaplı arabayı bir denizaltıya dönüştürmek amacıyla satın aldı. Musk, “Güney Afrika’da küçük bir çocukken, Beni Seven Casus’ta James Bond’un Lotus Esprit’ini bir iskeleden indirmesini, bir düğmeye basmasını ve su altında bir denizaltına dönüşmesini izlemek inanılmazdı, gerçekten dönüşemeyeceğini öğrendiğimde hayal kırıklığına uğradım. ” dedi.

Elon Musk 2010’da Parasız Kaldı !

Elon Musk'ın Parasız Kaldığı Zaman
David Shankbone, CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons

2010 yılında Elon Musk, boşanma davası dosyasında “parasının bittiğini” bildirdi. Son 35 milyon dolarını Tesla’ya yeni yatırmıştı ve Justine Musk ile ayrılması pahalıya mal olmuştu.

Justine Musk, LiveJournal’daki bir gönderide isteklerini yayınladı. Evlerini, nafakayı, Elon’un SpaceX ve Tesla’daki hisselerinin bir kısmını ve bir Tesla Roadster istedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir