1. Anasayfa
 2. Genel

Uyurken Vücudumuzda Neler Olur?

Uyurken Vücudumuzda Neler Olur?
uyurken vücudumuzda neler olur gece uyurken vücudumuzda neler olur uyurken vucudumuzda neler oluyor uyurken vücutta neler olur biz uyurken vücudumuzda neler oluyor biz uyurken neler oluyor uyurken vucutta neler oluyor uyurken neler olur
0

Uyumanın birçok insanın en sevdiği aktivite olmasının sayısız nedeni vardır. Günümüzün bu huzurlu kısmı hem fiziksel hem de zihinsel sağlığımız için çok önemlidir. Uyku, rüya görebildiğimiz, rahatlayabildiğimiz, enerjimizi geri yükleyebildiğimiz bir ruh halidir. Uyurken vücudumuzda ne kadar çok şey olduğunu öğrenince şaşıracaksınız.

Uyurken Vücut Isınız Düşer

uyurken üşümek
uyurken üşümek neden olur
uyurken neden üşürüz

Uyku sırasında kaslarımızın çoğu inaktif hale geldiğinden, vücut gündüze göre daha az kalori yakar, dolayısıyla vücut ısısı düşer.

Uyurken Gözleriniz Hareket Ediyor

uyurken gözlerin hareket etmesi
Uyurken göz kapaklarının hareket etmesi
Uyurken göz bebekleri neden oynar

Kapalı olmasına rağmen, uyurken gözleriniz hareket eder. Aslında hareketleri, uykunun belirli aşamalarından bile farklıdır. Önce yuvarlanıyorlar, daha derin bir uykuya daldığınızda seğiriyor ve oradan oraya fırlıyorlar. Ancak, genellikle bunu hatırlamıyoruz.

Uyurken İrkilmek

Uyurken irkilmek çoğunlukla uykunun ilk evreleriyle ilişkilendirilir. Genellikle zararsızdırlar, ancak sizi gerçekten uyandıracak kadar güçlü olabilirler.

Uyurken Cildiniz Kendini Yeniler

cilt kendini ne zaman yeniler
Uyurken Cildiniz Kendini Onarır mı
Uyurken Cildiniz Kendini Onarır

Cildin üst tabakası, sıkı bir şekilde paketlenmiş ölü hücrelerden oluşur. Uykuda, derinin metabolik hızı hızlanır ve vücut hücrelerinin birçoğunda protein üretimi artar ve parçalanma azalır. Hücre büyümesi ve UV ışınları gibi faktörlerin neden olduğu hasarın onarımı için proteinlere ihtiyaç duyulduğundan, derin uyku gerçekten de güzellik uykusu olabilir.

Beyin Gereksiz Bilgileri Unutur

Beyin Gereksiz Bilgileri Unutur mu

UCLA Tıp Fakültesi’nden uyku uzmanı Christopher Colwell, “Bütün bilgileri gün boyu aklımızda tutuyoruz ve neyse ki çoğu unutuluyor, her şeyi hatırlasaydın beynini doldururdu, bu yüzden uyku sırasında bir sıralama işlemi gerçekleşir.” diyor.

Vücudunuz Hormonlar Salgılar

Uyku sırasında insan vücudu, büyümeyi, hücre çoğalmasını ve hücre yenilenmesini uyaran büyüme hormonları salgılar. Uyku, bağışıklık sisteminin önemli bir düzenleyicisi olan prolaktin salgılanmasıyla ilişkilidir.

Bağışıklık Sisteminiz Güçlenir

Uyku yoksunluğunun bağışıklık sistemini etkilediği gösterilmiştir. Bir araştırma, grip aşısı olan ve ertesi gece uykusuz kalan kişilerin gripten korunmak için gerekli antikorları oluşturmadığını gösterdi. Bu nedenle, bir enfeksiyonun ilk belirtilerini fark ederseniz, bağışıklık sisteminize hastalığı yenmesi için zaman tanımak için mümkün olduğunca uzun süre uyumaya çalışın.

Uyurken Kilo Verirsiniz

uyurken kilo vermek
gece uyurken kilo vermek
uyurken kilo vermek için
gece uyurken kilo verilir mi
uyurken kilo verme
uyurken kilo verir miyiz
uykuda kilo vermek nasıl olur
uyurken neden kilo verilir
insan uyurken kilo verir mi

Uyurken terleyerek ve nemli havayı soluyarak su kaybedersiniz. Bu gün içinde de olur, ancak yemek ve içmek kilo kaybını engeller. Bu nedenle, herhangi bir diyetin başarılı olması için iyi ve uzun bir uyku gereklidir.

Uyurken Tansiyonunuz Düşer

uyurken tansiyon düşmesi
gece uyurken tansiyon düşmesi
gece uyurken tansiyon düşer mi
uyurken tansiyon düşüklüğü
uyurken tansiyon düşer mi
uykuda tansiyon düşmesi nedenleri
uyurken tansiyon neden düşer
gece yatarken tansiyon düşmesi

Uyurken, tansiyonunuzun geceleri düşmesi “gece düşmesi” olarak bilinen durumu yaşarsınız. Aksi takdirde formdaysanız, iyi bir gece uykusuyla kan basıncınız yaklaşık 5 ila 7 puan düşebilir.

Uyurken Tam Anlamıyla Toksin Temizliği Yaparsın

Toksinlerden kurtulmak, vücudunuzun ve beyninizin yenilenmesini sağlar. İyi uyuyamayan kişilerde filtreleme o kadar etkili değildir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir