1. Anasayfa
 2. Genel

Her Gün Dokunduğunuz Birbirinden Pis Şeyler!

Her Gün Dokunduğunuz Birbirinden Pis Şeyler!
0

Dünyanın milyonlarca bakteriyle dolu kirli bir yer olması şaşırtıcı değil. Yine de şaşırtıcı olan şey, evinizdeki ve toplum içindeki en kirli eşyaların neler olduğudur! Bu listeyi okuduktan sonra, bazı şeylere dokunmayı ve ardından ellerinizi yıkamayı unutmayı iki kez düşünebilirsiniz. En mikroplu ve en kirli yerlerin ve şeylerin neler olduğunu öğrenmeye hazır mısınız? İşte her gün dokunduğunuz En pis şeyler!

Kapı Kolları

kapı kolları kirli mi
kapı kolları pis mi

Modern kapı kolları genellikle bakterilere dirençli olacak şekilde tasarlansa da, bu tür tasarımlar her zaman etkili değildir. Ayrıca, daha eski dayanıklı olmayan kapı kolları daha da kötü. Bir dahaki kapı kullanmanızda bunu aklınızda bulundurun.

Buzdolabı Kapı Kolu

buzdolabı kolu pis mi
buzdolabı kapı kolu pis mi

Dürüst olalım, buzdolabınızın kolunu ne sıklıkla temizliyorsunuz? Bunu göz önünde bulundurmalısınız, çünkü genellikle kümes hayvanlarında yaşayan bakteriler tarafından istila edilirler. Bunun nedeni, insanların genellikle buzdolabından eti alıp, ellerini yıkamadan eti tekrar buzdolabına koymalarıdır.

ATM

atm
atmler pis mi 
atmler bakterili mi

Son araştırmalar, ATM’lerin hastalık ve ishale neden olmakla ünlü iki bakteri olan yüksek düzeyde basil ve Pseudomonaslara sahip olduğunu buldu. İlginçtir ki, bunlar umumi tuvaletleri istila eden bakterilerle aynı. Bir dahaki sefere şifrenizi girmek için ATM’ye uzandığınızda, elinizi sokağın karşısındaki klozetin kenarında gezdirdiğinizi hayal edin.

Kumanda

kumanda
kumanda temiz mi
kumanda bakterili mi

Evdeki uzaktan kumandanızın temizliği kişisel hijyeninize bağlı olsa da, hastanelerdeki, otellerdeki vb. kamuya açık yerdeki kumandalar pistir. Kumandanın girintileri ve çıkıntıları mikropların, sporların ve vücut sıvılarının saklanması için ideal yerler.

Klozet

klozet
klozetler temiz mi
klozetlerde ne kadar bakteri var
klozetler pis mi

İstatistikler bize klozetin parlak yüzeyini kaplayan inç kare başına yaklaşık 295 bakteri bulunduğunu söylüyor.

Cep Telefonu

cep telefonları ne kadar kirli
cep telefonu bakterili mi

Cep telefonları, klozetten daha kirli. Bunun nedeni, telefonların genellikle sıcak olması ve tıpkı televizyon kumandaları gibi bakterilerin saklanabileceği çok sayıda çıkıntılara sahip olmalarıdır.

Küvet

küvet
küvetler temiz mi
küvetler ne kadar pis
küvetler bakterili mi

Küvetinizi haftalık olarak temizlemediğiniz sürece, giderinizin etrafında kalan her şey büyük ihtimalle tuvalette bulduğunuz bakterilerden daha kötü olacaktır. Staph enfeksiyonları, pnömoni, septisemi ve idrar yolu enfeksiyonlarının çoğuna kirli küvetler neden olmuştur.

Komütatör

komitatör
komütatör

Komütatörler de genellikle hiç temizlenmemekten muzdariptir. Yıllarca binlerce parmak tarafından yukarı ve aşağı döndürüldükten sonra, bu çok fazla bakteri ile sonuçlanabilir.

Asansör Tuşları

asansör tuşları
asansör tuşları ne kadar pis
asansör tuşları bakterili mi

Bunları burada görmek çok şaşırtıcı olmamalı. Daha sık kullanılmaları dışında, hemen hemen tam olarak komütatörler gibidirler.

Kağıt Para

kağıt para euro
kağıt paralar ne kadar temiz
kağıt paralar bakterili mi

Paraların ne sıklıkta el değiştirdiklerini düşündüğünüzde bu şaşırtıcı olmamalı. Ohio’daki Wright Patterson Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, Rastgele örneklenmiş bir kağıt para destesini analiz ettikten sonra, kağıt paraların çoğunda bağışıklık sistemi zayıflamış ve birine ciddi sorunlar vermeye yetecek kadar bakteri olduğunu buldular.

Klavye

klavye
klavye ne kadar temiz
klavyelerde ne kadar bakteri var

İnternette gezindikten sonra ellerinizi yıkamalısınız çünkü mikrop istilası söz konusu olduğunda bu klavyeler en kötü suçlulardan bazılarıdır. Çalışmalar, yüzeylerinde staph ve E. coli gibi bakteriler bile buldu.

Alışveriş Arabaları

alışveriş arabaları pis mi

Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yakın zamanda alışveriş arabalarında telefonlardan ve hatta o iğrenç yürüyen merdiven tırabzanlarından daha fazla bakteri, tükürük ve dışkı maddesi olduğunu buldular.

Ağzınız

ağız bakterileri

Oyun parkındaki, asansördeki ve klavyenizin her yerindeki mikropların çoğu tek bir noktadan geldi. İnsan ağzından. İnç kare başına milyonlarca bakteri ile 700’den fazla farklı tür burayı evi olarak görüyor. Ancak unutmayın, tüm mikroplar kötü değildir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir