1. Anasayfa
 2. Genel

Antarktika’da İnsan Yaşamı Olacak mı?

Antarktika’da İnsan Yaşamı Olacak mı?
antarktika antartika antarktika antarktika kaç derece antarktika buzullar
0

Küresel sıcaklıklar arttıkça, Antarktika‘nın ekolojisi zaten değişiyor, ancak kıtanın tarımı ve kalıcı yerleşimcileri destekleyebilmesi için Dünya’nın ikliminin büyük ölçüde değişmesi gerekecek.

antarktika
antarktika nasıl bir kıta
antarktika ile ilgili bilgiler
antarktika ile ilgili ilginç bilgiler
Antarktika nasıl bir kıta?, Antarktika ile ilgili bilgiler, Antarktika ile ilgili ilginç bilgiler

Antarktika, eksi 49 santigrat dereceye kadar düşen ortalama kış sıcaklıkları, saatte 321 kilometreye ulaşan rüzgarlar ile dondurucu, yaşanması zor bir yerdir. O halde, Dünya’nın en güneydeki kıtasının aynı zamanda en az nüfuslu yer olması, orada araştırma yapan sadece bir avuç bilim adamı olması ve kalıcı sakini olmaması şaşırtıcı değil.

Ancak teknolojik ilerlemeler ve değişen iklim göz önüne alındığında, bu değişebilir mi? Antarktika, dünyanın başka yerlerinde görülen kalıcı insan yerleşimlerini destekleyecek mi?

İstilacı bitki ve hayvan türlerinden oluşan seçkin bir kalabalık şimdiden ısınan Antarktika’ya taşınırken, insanlar henüz bu listede değil ve muhtemelen gelecek yüzyıla kadar olmayacak.

antartika
antarktika
antarktika nasıl bir kıta
antarktika ile ilgili bilgiler
antarktika ile ilgili ilginç bilgiler
antarktika ile bilgiler
antartika kıtası ile ilgili bilgiler kısaca
antartika kıtası ile ilgili kısa bilgiler
antarktika ne kadar büyük
antarktika ne kadar soğuk
NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Diğer bir engel ise Antarktika’nın uzak konumu. Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nde biyoloji bilimleri profesörü olan Steven Chown’a göre tek sorun hava olsaydı, insanların orada uzun vadede bir şansı olabilirdi. Ancak coğrafi izolasyonu nedeniyle yalnızca gıda ve diğer malları ithal ederek yaşam sürdürülebilir.

Araştırma istasyonlarının tümü olmasa da bazıları şu anda rüzgar türbinleri ve güneş panellerinden elde edilen yenilenebilir enerji ile destekleniyor. Kıta boyunca bir elektrik şebekesi inşa etmek, küresel ısınmanın etkileri nedeniyle erime olasılığı olan bir buz tabakasının üzerine inşa etmek anlamına gelir.

Antarktika’nın İklimi: Uzak Geçmiş Ve Yakın Gelecek

antarktika kıtası
antartika kıtası
antarktika buzullar
antarktika'da yaşayan canlılar

Antarktika Kıtası şu anda kalıcı ikamet için donanımlı olmayabilir. Ama gezegenin ısınmakta olduğu göz önüne alındığında, Antarktika’nın iklimi daha önce misafirperver miydi ve gelecekte de öyle olacak mı?

Steven Chown “Fosil kayıtlarına göre, ormanlar ve dinozorlar için son derece uygun bir iklime sahipti” dedi. Yaklaşık 100 milyon yıl önce Antarktika, iyi gelişmiş bitki örtüsünü, önemli ormanları ve kozalaklı ağaçlar, eğrelti otları ve kapalı tohumlular olarak bilinen çiçekli bitkiler gibi bir dizi organizmayı destekledi.

2021’de, Antarktika Yarımadası‘nın bir parçası olan James Ross Adası’nda bulunan kömür kalıntıları, 100 milyon ila 66 milyon yıl önce arasındaki geç Kretase döneminde orman yangınlarının oradaki ormanları yaktığına dair kanıt sağladı.

Dünyanın iklimi, yüz milyonlarca yılda, daha soğuk buzul dönemleri ile daha sıcak buzullar arası dönemler arasında gidip gelerek değişti. Paleoklimatologlar, Antarktika’nın ikliminin gelecekte nasıl görünebileceğini anlamak için uzak geçmişine bakıyorlar. Bir araştırmacı ekibi, Ross Buz Sahanlığındaki tortu katmanlarını inceleyerek, Batı Antarktika Buz Levhasının birkaç kez çöktüğünü ve yeniden büyüdüğünü keşfetti. Brigham-Grette, bu tür bir çöküş ve yeniden büyümenin muhtemelen aşırı sıcak buzullar arası dönemlerle ilişkili olduğunu ve bu iklimsel dalgalanmaların, yükselen ve düşen karbondioksit seviyeleri de dahil olmak üzere Dünya atmosferindeki değişikliklerle el ele gittiğini söyledi.

Bu değişiklikler tarihsel olarak yüzbinlerce yılda gerçekleşmiş olsa da, sera gazı emisyonları artık Dünya’nın iklimini benzeri görülmemiş bir oranda değiştiriyor. Chown, “2040 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmazsak, iklim değişikliği Antarktika’daki değişimin en büyük itici gücü olacak” dedi.

buz dağı
antarktika buz dağı koptu
aysberg buz dağı
antarktika buz dağı
denizdeki buz dağı

Antarktika Yarımadası‘nda şu anda yerli otlar, birkaç böcek, göçmen kuşlar ve deniz memelileri hayatta kalıyor. Chown, ısınan bir iklimle birlikte, çimenlerde ve çiçeklerde daha fazla çeşitlilik görmemizin muhtemel olduğunu söyledi. Chown, bu eğilim devam ederse, yakın gelecekte daha yüksek sıcaklıklar ve artan yağışların bitki büyümesini teşvik edeceğini söyledi. Kazara insanlar tarafından oraya taşınan istilacı türlerin yanı sıra, oraya daha fazla bitki yerleşebilir. Bununla birlikte, soğuk havalar, yakın zamanda orada orman görme ihtimalimizin düşük olduğu anlamına geliyor. Chown ve Brigham-Grette, Antarktika’nın gelecek yüzyılda herhangi bir mahsulü veya hayvanı destekleme olasılığının düşük olduğu konusunda hemfikir. Sonuç olarak, yakın gelecekte orada tarım veya hayvancılıkla sürdürülen kalıcı insan yerleşimleri yaratmamız pek mümkün değil.

Ancak Antarktika iklimi şimdiden değişiyor. Chown, ortalama küresel sıcaklıklardaki artışın kıtanın ekolojisini değiştirdiğini söyledi. Cape Town, Güney Afrika ve Melbourne, Avustralya gibi ılıman şehirlerde bulunan bir bitki olan Tek Yıllık Salkım Otu‘nun Antarktika’da bulunduğunu söyledi. 2022’nin başlarında Antarktika’da tespit edilen bir Gentoo Pengueni kolonisi bile endişe kaynağı çünkü bu buz sevmeyen kuşlar tipik olarak Antarktika altı adalarda yaşıyor ve muhtemelen iklim değişikliği en güneydeki kıtayı ısıttığı için güneye yöneliyorlar.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir