Perşembe, Mart 30, 2023

Peaky Blinders’ın Gerçek Hikayesi!

Peaky Blinders dizisinin yazarı Steven Knight, Shelby ailesinin kurgusal olduğunu kabul etti fakat, Peaky Blinders gerçekten de 1880’lerden 1910’lara kadar Birmingham sokaklarının kontrolü için acımasızca yarışan gerçek bir çeteydi. Peaky Blinders üyeleri, özel yapım ceketler, yakalı paltolar ve sivri uçlu düz şapkalar giyerek kendilerini görsel olarak ayırt ettiler. Peaky Blinders dizisi, çete üyelerinin düşmanlarını kör etmek için şapkalarına jilet sakladıklarını gösterse de, gerçek Peaky Blinders üyelerinin şapkasında jilet olmadığı iddia ediliyor. Gerçek Peaky Blinders üyeleri akraba değildi yani, Shelby ailesi hiçbir zaman var olmadı. Dizide anlatılan, Viktorya dönemi İngiltere’sindeki yaşam üzücü derecede doğruydu ve Peaky Blinders o zamanlar gerçek bir tehditti.

Birmingham tarihçisi Carl Chinn, “Gerçek Peaky Blinders sadece 1920’lerin çetesi değil aynı zamanda 1890’larda ve 20. yüzyılın başında Birmingham’da çok sayıda sokak çetesine mensup olan, ancak kökleri çok daha eskilere dayanan adamlardır.” dedi.

Dizideki Thomas Shelby ve onun varlıklı akrabalarının aksine, gerçek Peaky Blinders daha yoksul ve çok daha gençti. Alt sınıf Britanya’daki ekonomik zorluklardan doğan bu hırsız çetesi, 1880’lerde yankesicilik, şantaj ve haraç suçlarına karıştı. Gerçek Peaky Blinders, adını taşıyan televizyon dizisinin gösterdiğinden çok daha az organizeydi. Çeteyi kimin kurduğu konusu belirsizliğini sürdürüyor. Peaky Blinders’ın kurucusunun Thomas Mucklow ya da Thomas Gilbert olduğuna inanan tarihçiler mevcut.

thomas gilbert kimdir, thomas gilbert peaky blinders
thomas gilbert kimdir, thomas gilbert peaky blinders

19 Temmuz 1897’de polis memuru George Snipe, Bridge West Caddesi’nde altı veya yedi Peaky Blinders üyesi ile karşılaştı. Snipe, müstehcen dil kullanmaktan 23 yaşındaki William Colerain’i tutuklamaya çalıştığında olay patlak verdi. Sonuç olarak, Peaky Blinders çetesi üyeleri Snipe’ın kafatasını bir tuğlayla kırdı ve onu öldürdü. Harry Fowler, Ernest Bayles ve Stephen McHickie gibi önde gelen üyeler, yerel hapishanelere alışkındı. Suçları genellikle bisiklet hırsızlığı gibi küçük şeyler olsa da, Peaky Blinders cinayetten çekinmedi ve polis memuru Snipe’ı öldürdükten dört yıl sonra polis memuru Charles Philip Gunter’ı da öldürdü.

Peaky Blinders, bıçakları ve silahlarıyla, kanun adamlarıyla ve Birmingham Boys gibi rakip çetelerle alenen çatışmalara girdi. 21 Temmuz 1889’da The Birmingham Daily Mail’e gönderilen isimsiz bir mektup, Peaky Blinders’ın oluşturduğu artan tehdide ağıt yakıyordu. Mektupta, “Yasalara uyan vatandaşlar, Birmingham’daki kabadayılıktan ve polise yönelik saldırılardan bıkmış durumda” yazıyordu.

Peaky Blinders Dizisi Gerçek Bir Hikayeye Mi Dayanıyor?

Sadece birazcık. Cillian Murphy’nin canlandırdığı Thomas Shelby, ailesi ve çeşitli arkadaşları dizi uğruna yaratıldı. Öte yandan, karakterlerin Birinci Dünya Savaşı gazileri olduğu ve savaş yüzünden travma sonrası stres bozukluğuna sahip oldukları kesinlikle doğruydu.
Peaky Blinders, 1900’lerin başında at yarışı işine girmeye çalıştıktan sonra başarısız oldu ve Birmingham Boys‘un o zamanki lideri Billy Kimber, onları şehir dışına sürdü. Peaky Blinders adlı şık giyinimli suç çetesi 1920’lerde ortadan kayboldu.

Aşk
0
Aşk
Güzel
0
Güzel
HAHAHA
0
HAHAHA
Sinirli
0
Sinirli
Beğendim
0
Beğendim
Beğenmedim
0
Beğenmedim

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu Yazınız
Lütfen İsminizi Buraya Girin

Benzer İçerikler!

En Son Yorumlar